Yaşam savunucuları Fındıklı Parkı’na göz diken Alarko önünde
Spread the love

İstanbul Kabataş-Mahmutbey metro inşaatı nedeniyle şaft olarak inşaat alanına çevrilmek istenen Fındıklı Parkı sahip çıkan yaşam savunucuları yüklenici firma Alarko Holding önünde eylem yaptı.

İstanbul’da Karaköy-Beşiktaş kıyı şeridinde halkın sahille buluştuğu tek ortak yeşil alanı olan Fındıklı Parkı’nın Kabataş-Mahmutbey metro inşaatının şaft alanı olarak kullanılarak parkın yok edilmesine karşı mücadele devam ediyor. İstanbul Kent Savunması ve Beyoğlu Kent Savunması’nın çağrısıyla dün (1 Şubat) bir araya gelen yaşam savunucuları; Fındıklı Parkı’nın metro inşaatı gerekçe gösterilerek şantiye sahasına çevrilmesine ve ağaçların kesilmesine karşı yüklenici firma Alarko Holding’in önünde eylemdeydi. İstanbullular İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Alarko Holding’e 369 milyon Euro’ya ihale ettiği Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro projesi nedeniyle Fındıklı Parkı’nın 15 bin metrekarelik yeşil alanın şantiyeye çevrilmesini protesto etti.

‘Alternatif yollar denenmedi’
Alarko Holding önünde yapılan basın açıklamasını Elvan Kıvılcım okudu. Metro inşaatı için bölgede sahille buluşulabilen tek ortak park alanının yok edilmeye çalışıldığını belirten Kıvılcım geçtiğimiz günlerde ağaç kesimine başlandığını açıkladı. Karşı çıktıkları noktanın metro inşaatı olmadığını ancak yapılmak istenen hat için alternatif yolların denenmediğini, projenin Kabataş-Beşiktaş sahil bandının altını ve üstünü yerle bir edeceğini, Fındıklı Parkı’nın da yok olacağını vurguladı. Projenin derhal iptal edilmesini belirten Kıvılcım İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici Firma Alarko’ya seslenerek “Bu metro inşaatından vazgeçin! Bu halk size bu yeşil alanları kaptırmaz, yok ettirmez. Bu inşaata geçit vermez” dedi.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

CceGabkWIAECQ1f CceGblSWoAAsdhl

politeknik.org.tr


Spread the love