Yaşam savunucuları Doğuş Grubu’nu bir kez daha uyardı: ‘Ormana patron olunmaz’

#direnfatihormanı, ormana yağma projesi hazırlayan Doğuş Grubu’nun ortak olduğu Garanti Bankası’nın merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Yaşam savunucuları açıklama sonrasında “Ormana patron olunmaz” stickerlarını plazanın girişine yapıştırdı.

İstanbul Belgrad Ormanları’nın başlangıcı sayılan ve Serdar Bilgili – Doğuş Grubu tarafından 29 yıllığına kiralanarak içerisine villa-arena gibi ormanı yok edecek talan projeleri hazırlanan Fatih Ormanı için mücadele sürüyor. Fatih Ormanı’nı savunmak üzere oluşturulan #direnfatihormanı inisiyatifi, bugün (21 Ocak) Doğuş Grubu’nun ortağı olduğu Garanti Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Garanti Bankası’nın İspanyol ortaklarını da uyaran yaşam savunucuları bir de İspanyolca pankart açtı. Fatih ormanına sahip çıkanlar, üç dilde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında “Anladığınız dilden konuşuyoruz, ormana patron olunmaz, bu proje yapılamaz” dedi.

Basın açıklaması sonrasında “Ormansız yaşam ‘Garanti’ değil”, “Ormana patron olunmaz” stickerları Garanti Plaza’nın girişine yapıştırıldı.

#direnfatihormanı İnisiyatifi’nin eylemde okuduğu basın açıklaması metni şöyle;

Fatih Ormanı Tabiat Parkı Projesi kapsamında, Bilgili ve Doğuş Holdinglerin ortak olduğu Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş tarafından hazırlanan ve yapılacakları anlatan bir tanıtım kitapçığı yaklaşık sekiz ay önce tesadüfen ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu kitapçık ile yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kalan Fatih Ormanı’nı savunmak için bir araya geldik ve bu doğal yaşam katliamı karşısında #direnfatihormanı insiyatifi adı ile tüm İstanbulluları ormanını, kentini, yaşam alanlarını savunmaya çağırdık. #direnfatihormanı savunucuları olarak kitapçık ile ortaya çıkan bilgiler ışığında, Orman ve Su işleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gerçekleri öğrenmek ve durum hakkında bilgi almak için dilekçeler yazdık ancak bilgi vermekten imtina eden, sermaye yanlısı bir tutum ile karşı karşıya kaldık.

HAKLI DAVAMIZ…!

Basında ve kamuoyunda çıkan Fatih Ormanını savunmak için yapılan toplantılar ve bir dizi eylemin basında haber olması sebebiyle ilgisini çektiğimiz Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş yetkilileri bize projeyi kendilerinden dinlememiz gerektiği talebi ile geldi. Şirket yetkilileri tarafından yapılan sunum sahip olduğumuz bilgileri doğruluyor ve projenin ruhsat aşamasında olduğunu söylüyordu. Bu bilgi ışığında Sarıyer Belediyesi ile yapılan görüşmeler ile belediyenin teknik değerlendirmeleri nihayetinde SARIYER BELEDİYESİ PROJEYE RUHSAT VERMEDİ!

Bu bir kazanımdır ve MÜCADELEMİZİN HAKLILIĞININ BİR KANITIDIR.

Ancak; ormanımızın karşı karşıya olduğu tehdit halen devam ediyor. Artık ipler ilk günden beri bizleri duymayan, sorularımızı cevaplamayan Bakanlıkların elinde…

YAŞAMIN, KENTİN, DOĞANIN SESİ OLARAK HAYKIRIYORUZ…

Siz ortaklıklarınızı büyütürken bir dayanışmamızı kuvvetlendiriyoruz. Ocakta inşaata başlarız diye açıklama yapanlara meydan okuyoruz.
Yine, yeniden, yılmadan haykırıyoruz.

Bu orman bizim…
Bu orman kuşların…
Bu orman kurtların…
Bu orman çakalların…
Bu orman domuzların, karıncaların, tilkilerin, köstebeklerin…
Bu orman meşelerin…,
Bu orman gürgenlerin…
Bu orman kayınların…
Bu orman kızılağaçların, dişbudakların, kestanelerin, çamların…
Önlerine haritalar açıp kafalarındaki projelerine yer arayanlar için bir dekordan ibaret olan bu ormanda yaşayan tüm canlıları, var olan ve var olacak her şeyi korumak için buradayız. Onların sesi olarak haykırıyoruz.

Şahenk’e sesleniyoruz:

Arsa olarak gördüğünüz ve orman olduğunu unuttuğunuz alanda hazırladığınız bu projeden vazgeçin. İstanbul’un nefesini, suyunu, doğasını yok edenlerden olmayın.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)’a sesleniyoruz:

Ortağınızın doğa düşmanı projelerinden haberdar mısınız? The BBVA Foundation ile sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik konusunda “responsiblebanking” sloganı ile çalışmalar yaparken yaban hayatın sürdüğü Fatih Ormanını tehdit eden bu projenin sorumlularından biri olacak mısınız?

Beton sevici projelerle doğayı tahrip etmeye niyet eden şirketleri ve sorumluluğu doğanın ve çevrenin bütünlüğünü korumak olan, fakat bu görevlerini unutmuş görünen kurumları yeniden uyarıyoruz: Fatih Ormanı’nı katletmekten vazgeçin!

Mesleklere saygıyı ve bilime göre hareket etme sağduyusunu görmezden gelmeyen; nefes alıp verenin sadece insan, ve varolan tek şeyin de onun yıkıcı rant hırsı olmadığını bilen bizler bu skandal projenin karşısında olacağız.
Bilin ki Fatih Ormanı yalnız değildir, bilin ki yaşam savunusunda birleşenler vazgeçenlerden değildir.

#direnfatihormanı

garnti2  garanti1garanti_2

politeknik.org.tr