Yaşam savunucuları: Doğayı, emeği, İstanbul’u ve Marmara’yı savunmaya; 28 Aralık’ta Kadıköy’e!

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, düzenlediği basın toplantısıyla, bölge genelinde yürütülen yıkım projelerine karşı Marmara halkını 28 Aralık’ta Kadıköy’e çağırdı.

İstanbul Kent Savunması (İKS) ve Kuzey Ormanları Savunması (KOS), Marmara genelinde doğayı ve kenti yok edecek projelere karşı 28 Aralık’ta Kadıköy’de yaşam savunucularını bir araya getirecek Marmara Mitingi’ne çağrı yapmak amacıyla bugün (23 Aralık) Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. İKS ve KOS, AKP’nin kent ve doğa yağmasına karşı Çanakkale’den Yalova’ya, İğneada’dan Bursa’ya, Kocaeli’ye her bir yurttaşı yaşam alanlarını savunmak için ortak bir mücadele hattı örmeye davet etti.

“Yaşam savunusu engellenemez, 28 aralık’ta Kadıköy’deyiz”

Toplantının başında; sahilleri, tarım alanlarını, ormanları, kentleri geri dönüşü olmayan yıkımlara uğratacak ileri vadeli strateji planları ve mega projeler hakkında İKS ve KOS adına sunum yapan Çiğdem Çidamlı yaşamı savunmak adına 28 Aralık buluşmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Çidamlı, Marmara Bölgesi’nde oluşturulan bir çember içinde planlanan organize sanayi bölgeleri, onlarca termik santral projesi, otoyol-hızlı tren projeleri, Çanakkale Boğaz Köprüsü projesi gibi örneklerin katliam niteliği taşıdığını, buna karşı ortak bir savunma hattı kurmak zorunda olduklarını belirtti. Çidamlı, İstanbul Valiliği’ne yaptıkları miting başvurusuna “Maltepe dolgu alanında yapın” cevabı aldıklarını ancak Yırca’da binlerce zeytin ağacını kesen Kolin şirketi tarafından yapılan ve çevre katliamı niteliği taşıyan o alana gitmeyeceklerini ilan etti. Çidamlı, yaşlı çocuk genç binlerce yaşam savunucusu olarak Kadıköy’de buluşacaklarını, büyük Marmara yürüyüşünü en yaratıcı simgeleriyle gerçekleştireceklerini söyledi.

marmara_cagrii

Doğayı, Emeği, İstanbul’u ve Marmara’yı Savunuyoruz

Basın açıklamasını okuyan Avukat Can Atalay, İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması tarafından “Doğayı, Emeği, İstanbul’u ve Marmara’yı Savunuyoruz” sloganıyla Marmara Kent ve Doğa buluşmasının 200 yaşam savunucusu platform, kurum, forum, siyasal parti, demokratik kitle örgütü, medya kuruluşu ile çok sayıda aydın, sanatçı, bilim insanı ve vekilin ortak çağrısına dönüştüğünü belirtti. Atalay “Bizler 28 Aralık’ta saat 12.00’da, izne tabi olmayan ve Anayasal bir hak olan kürsüsüz kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması hakkımızı kullanmak için Kadıköy’de olacağız. Ellerimizde dövizlerimiz; dilimizde şarkılarımız ve sloganlarımızla; Validebağ’da, Yırca’da, Kazdağları’nda, Istancalar’da yaşamı nasıl savunuyorsak; Kadıköy Meydanı’nda da bir şenlik kurar gibi yaşamı ve özgürlüğü savunacağız. Edirne’den İzmit’e, Çanakkale’den Bursa’ya, İğneada’dan Sapanca’ya, Okmeydanı’ndan Gebze’ye, Taksim’den Sefaköy’e ölüme karşı doğayı, iş cinayetlerine karşı emeği, ranta karşı mahallelerimizi ve şehirlerimizi; eşitliği ve özgürlüğü savunmak için, büyük ve bereketli bir nehir gibi akarak Kadıköy Meydanı’nda buluşacağız. Tüm İstanbul ve Marmara halkını, büyük Marmara kent ve doğa yürüyüşümüze ve buluşmamıza çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın açıklama metni için tıklayınız.

politeknik.org.tr