Yaşam savunucuları: ‘Cengiz, Kuzey Ormanları’ndan defol!’
Spread the love

Yaşam savunucuları, İstanbul’un kuzeyinde devam eden 3.Havalimanı inşaatına malzeme sağlamak amacıyla Tekirdağ Safalan’da taş ocağı açmak isteyen IGA şirketinin ortaklarından Cengiz Holding önüne gitti: “Cengiz ormanımdan defol!”

İstanbul’un doğal yaşam alanı olan ve temiz su havzalarını, temiz hava kaynağını oluşturan Kuzey Ormanları’nın tahribatına karşı mücadele sürüyor. Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon şirketlerinin ortaklığıyla oluşturulan IGA şirketinin 3. Havalimanı inşaatına malzeme sağlamak için Tekirdağ Safaalan’da 200 dönüm ormanlık alanda kurmaya çalıştığı taş ocağına yaşam savunucuları izin vermiyor. Dün (26 Eylül) şirket ortaklarından Cengiz Holding’in Altunizade’de bulunan binası önüne giden Kuzey Ormanları Savunması “Birlikte haykırıyoruz: Cengiz elini ormanlardan çek!” dedi.

“Yağmacılar ormanlarımızı terkedecek!”
Cengiz Holding önünde yapılan basın açıklamasını KOS adına Efe Baysal okudu. İğneada’dan Sakarya’ya uzanan Kuzey Ormanları’nın bitmek bilmeyen bir vandallıkla yok edilmeye çalışıldığını belirten Baysal, ülkenin dört bir yanında başta havuz şirketi Cengiz olmak üzere iktidar olanaklarıyla doğaya, yaşama saldıran şirketlere karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini belitti. Baysal açıklamada “IGA inşaat şimdi de 3. Havalimanı projesine hammadde sağlamak için Tekirdağ – Saray’da Safaalan’da ormanlık alana Patlatmalı Granit Taş Ocağı ve Eleme Tesisi açarak 200 dönüm ormanlık alana gözlerini dikti. Saray Doğayı Koruma Derneği’nden dostlarımızın açtıkları davanın sonucunu dahi beklemeden kesim için kolları sıvadılar. Bugün Cengiz İnşaat’ın, İGA’nın, katil projelerin karşısında; Saray’da yaşamı savunan dostlarımızın yanındayız! İstanbul’a, tüm Trakya’ya nefes olmak için yaşamın düşmanlarına karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Ülkenin dört bir yanında talancı havuz şirketleri”
Yaşam savunucuları olarak bir arada durarak yağmacıları Kuzey Ormanları’ndan defedeceklerini belirten Baysal açıklamada “Cerattepe’den Soma’ya, Dersim’den Karabiga’ya kadar Anadolu’nun dört bir yanında talan projeleri yürüten Cengiz İnşaat; Kolin, Mapa, Kalyon ve Limak ile birlikte IGA ortak girişimi altında yürüttüğü 3. havalimanı projesi ile İstanbul’un, tüm Marmara’nın akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın da canına okuyor” dedi.

ctsytwkxgaaorpi ctstsb1wyaadh7f ctsufxlwyaam5fq ctsyns8wiaatm1j

politeknik.org.tr


Spread the love