Yalova Halkı: “Bizi Savaşa Çekmeyin”

Yalova’nın Taşköprü beldesinde Royal Vopak firması tarafından yapılması planlanan kimyasal depolama tesisi ile ilgili ÇED sürecindeki bilgilendirme toplantısı protesto edildi. Kürsünün işgal edilmesi ile toplantı yarıda bitirildi.

Yalova Taşköprü’de 26 hektarlık alanda inşa edilecek kimyasal depolama ve iskele genişletme çalışmasının ÇED süreci halkın katılım toplantısı Taşköprü Belediye Düğün Salonu’nda yapıldı. Toplantının başlaması ile birlikte Yalova Çevre Platformu (YAÇEP) tarafından “Termik Santrale ve Vopak Kimyasal Depolamaya Hayır” pankartı açılırken, “Go Home Vopak”, “Zehrini Yalova İstemiyor”, “Marmara’da Kızıl Felaket İstemiyoruz” dövizleri ile halkın tepkisi gözler önüne serildi.   

Firma adına konuşmaların gerçekleştirilmesinin ardından söz alan yöre belediye başkanları da sürece tepki gösterirken YAÇEP adına söz alan Avukat Ayşe Aydemir “Sizi istemiyoruz ve size güvenmiyoruz. Eğer gelirseniz Yalova’da çevre savaşları yaşanacak. Bizi savaşa çekmeyin. Yaşama hakkımızı gasp etmeyin. Burayı işgal etmeyin. Geldiğiniz gibi gidin.” Şeklindeki konuşması toplantıya katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Konuşmanın ardından firma ve bakanlık yetkililerinin bulunduğu kürsüye çıkan katılımcılar ellerindeki dövizlerle toplantıyı protesto etmeye devam etti. Bunun üzerine toplantı yarıda kesilerek bitirilmek zorunda kaldı.  

Son dönemde başta Karadeniz olmak üzere Hidroelektrik, Termik ve Nükleer santrallere ve çevre katliamlarına karşı yurdun dört bir yanında artan tepkiler arasında Yalova’daki mücadele de yerini alıyor. Deprem bölgesi olmasına rağmen zehirli kimyasal madde depolama tesisleri ve termik santral yapımı ile gündeme gelen Yalova’da da halk yaşam hakkı için direnmeyi sürdürüyor.  

politeknik.org.tr