Veysel Eroğlu İMO Onur Kurulu’na sevkedildi
Spread the love

AKP’nin TMMOB’ye bağlı odaları mali ve idari açıdan denetim altına alma kararı sonrası kendisine bağlanan meslek odalarına saldıran Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu İMO Onur Kurulu’na sevkedildi.

Geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu kararıyla 12 meslek odasının mali ve idari denetimi iki bakanlığa verildi. Meslek odaları da denetimin yasal ve anayasal dayanağı olmadığını söyleyerek tepkilerini sürdürüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanan Orman Mühendisleri Odası’na denetim ve soruşturma başlatan Veysel Eroğlu, üyesi olduğu İnşaat Mühendisleri Odası’nın Onur Kurulu’na sevk edildi. TMMOB YK’da bir karar alınarak, Orman Mühendisleri Odası’nın bazı şubelerine müfettişler gönderen ve şube yönetimleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan Veysel Eroğlu, İMO Onur Kurulu’na şikayet edildi.

TMMOB’un konuyla ilgili kararı şöyle;

“Birliğimizce, Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘na Orman Mühendisleri Odası‘na bağlı şubelerin denetleme kararının hukuka aykırı olması nedeniyle durdurulması istemli 07.01.2014 tarih 52 sayılı yazıya, 13.01.2014 tarih 10340 sayılı yazısıyla vermiş olduğu yanıtta, Orman Mühendisleri Odası ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu hakkında Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Yönetmeliği‘nin 14/2 maddesine aykırı olarak teftiş verilmemesinin TMMOB Disiplin Yönetmeliği uyarınca incelenmesi istemli talebinin reddine, Anayasaya aykırı olarak Oda ve Şubelerin teftişine karar veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında İMO Onur Kurulu‘na iletilmek üzere İnşaat Mühendisleri Odası‘na şikâyette bulunulmasına karar verildi.”

politeknik.org.tr


Spread the love