“Van’daki Binalar Yeniden Denetlenmelidir”

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şemsettin Bakır, bina raporlarında yapılan değişikliklerle ilgili DİHA’ ya demeç verdi.

Şemsettin Bakır verdiği demeçte, Van halkında korku ve şüphenin yeniden uyandığını belirtti.

Van’da rüşvet ve evrakta sahtecilik suçlamalarıyla  23 Temmuz 2012 tarihinde İl Afet Acil durum Müdürlüğü’ne (AFAD) ve AFAD personellerinin evlerine baskın düzenlenmiş, göz altına alınan 10 kişiden 9’u tutuklanmıştı. Tutuklamaların ardından Van’da rüşvetle hasar raporlarında sahtecilik yapıldığının ortaya çıkması halkta ciddi tedirginliğe neden olmuş ve bugüne kadar verilen raporlar tartışılır hale gelmişti.

TMMOB Van İKK’nın, kent genelini belirlemek amacıyla 3 binada örnek bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Bakır, “3 binada aldığımız numunelerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucunda bir bina orta hasarlı, iki bina az hasarlı çıktı. AFAD bu 3 binaya da yıkım kararı vermişti” dedi.

Bakır verdiği demeçte ayrıca, Van merkezinde yaklaşık 9 bin binanın orta hasarlı olduğunu ve bir o kadarının da yıkıldığını ya da yıkılması gereken bina durumunda olduğunu vurgularken binaların yeniden uzman ekipler aracılığı ile incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

 

*Haber Diha’dan derlenerek hazırlanmıştır