Van İKK’dan ‘Kürt Sorunu’ Açıklaması

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu tarafından Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasına ilişkin bir açıklama yapıldı.

10 Ağustos günü Urartu İş Merkezi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında metni okuyan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şevket Akdemir, insani ve vicdani sorumlulukları gereği Kürt sorununun çözümünü istediklerini ve gelinen aşamada toplumun daha fazla bedel ödeyecek gücü ve tahammülü kalmadığını ifade etti.

Türkiye’nin Kürt sorunu nedeniyle uzun yıllardır büyük acılara yol açan bir çatışma ve şiddet ortamında yaşadığını kaydeden Akdemir, “Çünkü mevcut çatışma ve şiddet ortamı kurucu bir öğe olarak, giderek toplumumuzu geri dönüşü olmayacak bir kutuplaşma ve parçalanmaya doğru sürüklemektedir. Bugüne kadar uygulana gelen sorunu, ‘asayiş ve terör sorunu’ olarak gören, inkar ve imhaya yönelik politikalarla bir çözüm üretilemeyeceği görülmektedir. Unutulmamalıdır ki Kürt sorununun siyasal niteliğinden dolayı çözüm için başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, meslek örgütlerine ve basına büyük sorumluluklar düşmektedir. Kürtleri muhatap almayan, bu çerçevede Abdullah Öcalan, DTP, diğer siyasi partiler ve demokratik örgütleri, sürecin dışında tutan bir yaklaşımın gerçek bir çözüm üretmeyeceğini belirtiyoruz. Biz TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu olarak, her şeyden önce insani ve vicdani sorumluluğumuz gereği Kürt sorununun çözümünü istiyoruz” dedi.

Akdemir, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Çatışmalarda evlatlarını kaybetmiş anaların gözyaşlarını dindirmek ve 40 bin yurttaşımızın yaşamına mal olan şiddet ve çatışma ortamının son bulmasını istiyoruz. Çözümü, ayrımsız herkesin demokrasi, insan hakları ve sosyal adaletten yararlanabilmesi için istiyoruz, zorunlu göçün neden olduğu ekonomik, sosyal ve psikolojik tüm yıkımların etkilerinin giderilmesi ve bütün bölgenin acilen mayınlardan temizlenmesi için istiyoruz. Bölgedeki yoğun yoksulluğu ve bölgeler arası dengesizliği giderici kalkınma plan ve projelerin gerçekleştirilebilmesi için istiyoruz. Bu ülkede farklı kültürlerin varlığının tarihsel ve sosyolojik bir gerçek olarak kabul edilmesi için istiyoruz. Bu toprakların binlerce yıllık ortak kültürünün oluşumunda etkili olmuş bütün dil ve kültürlerin araştırılması, geliştirilmesi, eğitim ve öğretiminin önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması için istiyoruz.

Kürt sorunu kenti ile kırı ile sivil toplumu, siyasi örgütleri, resmi kurumları ve diğer sosyal kesimleriyle tüm Türkiye’nin yani bizim sorunumuz olduğu için istiyoruz. Herkesi sağduyulu, serinkanlı ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: haberdiyarbakir.com