Van Depremi’nin Üzerinden Bir Yıl Geçti

Bir yıl önce Van’da yaşanan depremde denetimsizlik ve AKP’nin piyasacı, rantçı politikaları ölümlere sebep oldu. Öncesinde olduğu gibi deprem sonrası da AKP hükümeti sınıfta kaldı.

Deprem sonrası yaşanan can kayıpları ve yıkılan evlerden sonra harabeye dönmüş bir şehir kaldı. İnsanlar şehri terketmek zorunda kalırken, gidemeyenler çadırlarda yaşamak zorunda bırakıldı.

Suriye’den gelen sığınmacılara konteyner sağlanırken Van’daki depremzedeler çadırlara mahkum edildi. Çadırlarda geçtiğimiz kış mevsimi boyunca yaşanan soba zehirlenmelerinden ve yangınlarından 12 insan hayatını kaybetti.

Van Depremi ile yıllardır toplanan deprem vergilerinin duble yollara harcandığı ortaya çıktı. Van Depremi’nde AKP hükümeti bir kez daha sınıfta kaldı. Deprem sonrası ‘Van İçin Tek Yürek’ sloganıyla kampanyalar başlatıldı. Bu kampanyalarla 3.5 milyar lira para toplanırken, bu paranın 1.5 milyar lirası Van’da konut yapması için TOKİ’ye verildi. Geri kalan 2 milyar liranın akıbeti belli değil. TOKİ’nin kampanyadan toplanan paralarla yaptığı konutlar da halka 75 bin lira karşılığında satılıyor.

AKP, Van Depremi’ni bahane ederek Mayıs 2012’de ‘Afet yasası’nı çıkardı. Bu yasa ile kentsel dönüşümün önünü açan AKP, TOKİ’ye birçok şehirde konut yapması için yetki verdi. Bir yıl önce depremin yıktığı Van’da depremin etkileri tam anlamıyla ortadan kaldırılmamışken, Ekim 2012 itibariyle birçok şehirde kentsel dönüşümün başlayacağı duyuruldu.

TMMOB’nin Van Etkinlikleri İptal Edildi

TMMOB’nin depremin birinci yıldönümü için Van’da düzenlemek istediği etkinlikler Van Valiliği tarafından iptal edildi. TMMOB’nin düzenlemek istediği etkinliklere önce izin veren valilik, Tayyip Erdoğan’ın Van’a gidişinden dolayı güvenlik gerekçesiyle etkinliklere izin verilmediğini açıkladı.

TMMOB’nin depremden bir yıl sonra Van kentinin durumunu Van halkıyla paylaşacağı etkinlik Tayyip Erdoğan’ın engeline takıldı.

Mühendislerin güvenli barınma hakkının hayata geçmesi için sürdürdüğü çalışmaların engellenmesi anlamına gelen bu yasak AKP hükümetinin Afet Yasası’yla halkın depreme dayanıklı binalarda barınmasını değil, kentlerde rant politikalarını kolaylaştırma amacı taşıdığını gösterdi.

 
politeknik.org.tr