Van Depremi’nin 2. Yıldönümü: Deprem Değil AKP’nin Kent Politikaları Öldürüyor
Spread the love

Van Depremi’nin üzerinden iki yıl geçti. Aradan geçen iki yılda AKP iktidarı depremzedelerin yaralarını sarmak yerine depremi rant amacıyla kullandı.

23 Ekim 2011 günü merkez üssü Van’ın Tabanlı Köyü  olan 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde resmi rakamlara göre 644 kişi hayatını kaybetti, 1966 kişi yaralandı.

Van Depremi’nin üzerinden iki yıl geçti. Depremin ardından binlerce insan Van’ı terketmek zorunda kaldı. Binlerce depremzede çadır kentlerde kötü yaşam koşullarına mahkûm edildi. Deprem sonrası yaraların sarılması, barınma gibi yaşamsal ihtiyaçların karşılanması için gereken zorunlu deprem sigortası birikiminin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in itiraf ettiği gibi, duble yolların yapımına harcandığı ortaya çıktı.

TOKİ için mi, Van için mi?
Depremin ardından ‘Van İçin Tek Yürek’ sloganıyla kampanyalar başlatıldı. Bu kampanyalarla 3.5 milyar lira para toplandı. Bu paranın 1.5 milyarının Van’da konut yapması için TOKİ’ye verildiği açıklandı. Geri kalan 2 milyar liranın akıbeti hakkında kamuoyuna bilgi verilmedi. TOKİ’nin  deprem sonrası yaptığı konutlar da halka 75 bin lira karşılığında satıldı, satılıyor.

Hasarlı binalarda hala yaşam var
Ekim depremi sonrası Afet ve Acil Durum Müdürlüğü  (AFAD) verilerine göre ilk belirlemelere göre 19 bin yapı yıkılması gerekiyordu. Şimdiye kadar 12 bin yapı yıkıldı. Van’da hâlâ güçlendirilmeyi bekleyen 10 bin yapı bulunuyor. Yani halen binlerce insan hasarlı yapılarda dış cepheleri sıvanmış bir halde barınıyor.

Depremzedeler Açlık Grevinde
Çadır ve konteynırlarda yaşayanların yaklaşık 2 ay önce zorla tahliyeleri istendi. Barınacak başka bir yeri olmayan depremzedeler konteynırlarda yaşam savaşı verirken, depremzedelerin geçici yaşam konutların boşaltmaları için elektrik ve suları kesildi. Depremzedeler, yaşananları protesto etmek amacıyla 28 Ağustos tarihinde başlattıkları açlık grevine halen devam ediyor.

Sorumlulardan hesap sorulamadı

99 depremi sonrasında olduğu gibi, deprem sonrası yıkılan onlarca binanın yapı ve denetim sürecinin sorumlularından hesap sorulmadı. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van Valiliği, Van Belediyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile kamu görevlileri ve bina sahipleri hakkında Van ve Erciş cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurularında bulunuldu. Henüz birçok davadan ses seda çıkmazken, Van Barosu avukatlarından Mustafa Aladağ “2 yıl geçmesine rağmen hukuki açıdan önemli bir ilerleme sağlanamadı” diyerek süreci özetledi.

Yapı üretim süreçleri denetimi halen sahipsiz
99 Depremi sonrası yapı üretim süreçlerinin denetlenmesi için çıkarılan “Yapı Denetim” yönetmeliği halen ağır aksak ilerliyor. Yönetmelik yapı denetimini özel sektörün sermaye birikim sürecine havale ediyor. Yönetmelikle güvenli yapı üretimi müteahhitler ile yapı denetim şirketleri arasındaki organik ilişkilerin insafına bırakılıyor. Üstelik deprem sonrası yapı üretiminde tekelleşen ve birçok taşeronla çalışan, binlerce konut üreten TOKİ, KİPTAŞ gibi kurumlar denetim dışına çıkartılarak yıkımlardan ne derece ders alındığı ortaya kondu.

Güvenli olmayan yapılar, güvencesiz istihdamlar

AKP iktidarı deprem karşısında değişen tek şeyin zaman olduğunu gösterdi. Yapı Denetim Yönetmeliği ile yapı denetim alanı piyasalaştırılırken, yapı denetim şirketlerininin mühendisleri ucuz iş gücü olarak kullanmalarına göz yumuluyor. Daha çok emekli mühendislerin ve işsizlik yaşayan genç mühendislerin çaresizce çalışmak zorunda kaldığı yapı denetim firmaları, yönetmelikte belirtilenin aksine çok sayıda mühendisi tam zamanlı çalıştırmayarak, diploma kiralama yöntemi uyguluyor. Yapı denetim firmalarının denetlenmemesi güvenli olmayan yapı inşasıyla birlikte güvencesiz çalışma koşullarının da önünü açıyor.

Deprem değil AKP’nin rant dolu kent politikaları öldürüyor
AKP 11 yıllık iktidarı boyunca kentlerde güvenli barınmaya ilişkin önlemler geliştirmedi. Kentler sermayenin rant alanı haline getirildi. AKP’nin üçüncü iktidar döneminin başında peş peşe yasalaşan 2B Yasası, Afet Yasası, Büyükşehir Yasası ile kentlerin talanını kurumsallaştıran mekanizmalar kuruldu. AKP iktidarı deprem karşısında değişen tek şeyin zaman olduğunu gösterdi.

politeknik.org.tr


Spread the love