Validebağ’da şafak baskını; dozer, zabıta, çevik kuvvet ve talan
Spread the love

Validebağ Korusu’nun yanıbaşındaki kamu arazisine camii yapmak isteyen Üsküdar Belediyesi, halkın günlerdir engellediği inşaat çalışmaları için koruya dozer ve çevik kuvvet zoruyla girdi.

İstanbul’da Validebağ Korusu’nun Çamlıca çıkışında bulunan alana, camii inşaatını başlatmak üzere Üsküdar Belediyesi Zabıtası, çevik kuvvet şafak baskını yaptı. İnşaat çalışmaları karşı günlerdir direnen Validebağ halkının dozerleri engellemek için park ettikleri araçlar 05.30 sularında çekilerek içeriye dozer sokuldu. Validebağ gönüllüleri sabah saatlerinden itibaren koru önünde beklemeye başladı.

Doğanın düşmanları

Planlarda yeşil alan olarak gözükmesine rağmen yıllardır otopark olarak kullanılan alan, bölgede 3 tane camii bulunmasına rağmen 2012 yılında yapılan plan tadilatı ile park alanından dini tesis alanına dönüştürüldü. Validebağlılar plan tadilatına karşı dava açarken, hazırlatılan 3 bilirkişi raporu da alanan dini tesis yapılmasını uygunsuz buldu. Hukuk süreci tamamlanmadan son bir haftadır ısrarla inşaat çalışmalarını başlatacağını belli eden Üsküdar Belediyesi bu sabah da şafak baskınıyla koruya girdi.

Validebağlılar günlerdir talan girişimlerini engelliyordu. Bu sabahki gelişmelerin ardından Validebağ Gönüllüleri bir kez daha, İstanbulluları koruya sahip çıkmaya, nöbete koru önüne çağırdı.

B0ckinBCQAAt4j5 B0ckd4uCMAAg9YzB0dpcRPIgAA2RgBB0dcw0iCQAAITNS

politeknik.org.tr


Spread the love