Validebağ’da dere alarm veriyor

Çevre mühendisleri Validebağ Korusu’ndaki derenin analiz sonuçlarını paylaştı. Sonuçlar koru ve çevresindeki yapılaşmanın doğal yaşamı yok ettiğini gösteriyor.

Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) İstanbul Şubesi Validebağ Korusu’nda yaptıkları teknik incelemenin sonuçlarını raporla paylaştı. ÇMO İstanbul Şubesi yönetici ve üyeleri Validebağ Gönüllüleriyle 24 ocak günü yaptıkları teknik gezide korudaki atık sorununu incelemiş, dereden su örneği almışlardı. Derenin analiz sonuçlarının alınmasından sonra ÇMO İstanbul Şubesi ‘Validebağ deresi inceleme raporunu’ paylaştı.

‘Çok kirlenmiş su’

Raporda dereden alınan örnek suyun analizi yer alıyor. Dere suyu analizi, derenin çok kirlenmiş su kapsamında çıktığını gösteriyor. Raporun ilerleyen bölümlerinde dereye çimento ve agrega(kum-çakıl) yapı atıklarının karıştığı, bu atıkların dere kanalında çöküntü meydana getirdiği ve katılaşarak dereye zarar verdiği ifade ediliyor.

‘Atıksular dereye doğrudan veriliyor’

ÇMO İstanbul Şubesi raporunda ayrıca Validebağ Korusu çevresinden bulunan yapıların atıksularının hiçbir önlem alınmadan dereye deşarj edildiği belirtiliyor.

Yüzeysel Su Kalitesi Yönetmeliği’ne aykırı olarak belirtilen bu sonuçlar deredeki, dere çevresindeki ve korudaki doğal hayatı tehdit ediyor.

ÇMO İstanbul Şubesi’nin Validebağ deresi inceleme raporu için tıklayınız.

 

 politeknik.org.tr