Üzmez’i Protesto Eden İki Kadına Bursa İKK’’dan Destek

Çocuk istismarı suçlamasıyla yargılanan Hüseyin Üzmez’i protesto eden ve haklarında 7.5 yıl hapis istemiyle dava açılan Pınar Koyuncular ve Nergis Şişek’e TMMOB Bursa İKK Kadın Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Komisyonu yaptığı basın açıklaması ile destek verdi.

22.06.2009 tarihinde MMO Bursa şubesinde yapılan basın açıklamasında kadının yaşamın her alanında krizle birlikte özellikle çalışma yaşamında kadınların  büyük bir darbe yediği ve kadının birçok alanda 3. sınıf insan olarak konumlandırıldığına değinilirken, Türkiye‘de kadınların ekonomik ve sosyal olarak şiddet ve taciz altında bırakıldığı bunun en iyi örneklerinden birinin de Hüseyin Üzmez davası olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, “H.Üzmez‘in de temsil ettiği, belli bir zihniyetin tacizi altında olan kadınların buna tepki göstermesi de çok doğal bir durumdur. Suçüstü yapılarak yakalanmış ve yargılanması devam eden H.Üzmez‘in her duruşmadan elini kolunu sallayarak çıkması karşısında durumu suç işleme kastı olmaksızın protesto eden ve tepki gösteren kadınlara 7,5‘ar yıl hapis cezası istemi ile dava açılmış olması da adalet duygularımızı yaralamıştır. Pınar Koyuncular ile birlikte hakkında dava açılan Nergis Şişek MMO Bursa Şubesi Öğrenci Komisyonu üyesi olup, TMMOB Bursa İKK Kadın komisyonu üyesi olan biz kadın mühendis mimar ve şehir plancıları da dava süresince kız kardeşlerimizin yanında olacağımızı ve davanın takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.”  denilerek Hüseyin Üzmez’e karşı kadınların mücadelesine destek verildi.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız

politeknik.org.tr