Üniversiteliler HES’lere Karşı Fındıklı Halkıyla Buluştu

KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi üniversiteliler, yüzlerce hidroelektirik santral (HES) yapılması planlanan Doğu Karadeniz Bölgesinde, HES’lere karşı direnişin simgesi olan Rize’nin Fındıklı ilçesine dayanışma ziyareti gerçekleştirdiler.

Üniversiteliler sabah erken saatte vardıkları ilçede, Fındıklı Dereleri Koruma Platformu temsilcileri tartafından karşılandıktan sonra, HES yapımı planlanan Çağlayan Vadisindeki köyleri ziyaret ederek köy halkıyla buluştu. Köy içerisinde uzun bir gezi yapan üniversiteliler köy halkıyla sohbetler ederek köylülerin verdiği mücadeleye desteklerini sundular. Çağlayan köyü merkezine gelen üniversiteliler, tarihi taş köprü üzerinde HES’lere karşı slogan ve şarkılarıyla köy meydanını şenlendirdikten sonra ilçe merkezine hareket ettiler.

Üniversiteli burada, halkının yanında

Fındıklı ilçe merkezine gelen KTÜ Öğrenci Kolektfi üyeleri burada bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler. Cadde boyunca kortej halinde yürüyen üniversiteliler, “Susma haykır, dereler halkındır”,”Üniversiteli burada, halkının yanında”,”Dereler özgürdür özgür akacak”, “Dere bizim evimiz, suyu alınterimiz” gibi sloganlar ve besteledikleri şarkılar eşliğinde ilçe çıkışına yürüdü. Fındıklı halkının alkışlarıyla destek verdiği üniversiteliler yürüyüş sonunda bir basın açıklaması yaparak, “Enerji bahanesiyle derelerimizin elimizden alınmasına zin vermeyeceğiz. Fındıklı halkının yanındayız” dediler.

Arılı vadisinde üniversitelilerin sesi yankılandı

Basın açıklamasından sonra üniversiteliler diğer büyük hes projelerinin yapımının planlandığı arılı vadisindeki köylere doğru yol aldılar. Arılı köyünde otobüslerden inen üniversiteliler, köylüler tarafından karşılandı ve kısa bir çay molasının ardından vadideki diğer köylere doğru yürüyüşe geçildi. Yaklaşık 6 km lik vadi yürüyüşü boyunca, köylülerin ilgi ve destekleri eşliğinde sloganlar, alkışlar, şarkılar yankılandı. Vadi halkından bir çok insan da bu uzun yürüyüşe eşlik ettiler. Vadinin en tepesindeki Yaylacılar köyüne varan üniversitelileri burada da köylüler büyük bir sevinçle karşıladı.üniversitelilere konuşma yapan bir köylü “Geleceğinizi bilmiyordum. Sizleri görünce çok mutlu olduk. Sizler var oldukça yenilmeyiz. Çok sağolun” dedi.

Köylülere yumurta hediye edildi

Akşam saatlerinde biten yürüyüş sonunda üniversiteliler Gürsu köyünde düzenlenen şenliğe katıldı. Şenlikte köy muntarları, Fındıklı Dereleri Koruma Platformu temsilcileri, derelerin yılmaz savunucuları Memnune nine ve Bedriye abla birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda üniversitelilere teşekkürlerini sunan köylüler, derleerine kimsenin el sürmesine izin vermeyeceklerini söylediler. Öğrenci Kolektifi adına söz alan üniversiteli ise “ Sizin bu onurlu mücadelenizi sürekli takip ediyorduk. Şimdi yanınızdayız. Siz buradan HES’çileri yumurtalarla kovuyorsunuz, biz de üniversitemizden İsrail Büyükelçisini yumurtalarla kovduk. HES panellerini engelledik. Çağırdığınız her zaman yanınızda olacağız” diyerek, HES’ çilere atmak üzere köylülere yanlarında getirdikleri yumurtaları hediye ettiler.

Üniversitelilerin oynadıkları tiyatro oyunundan sonra horonlar tepilirken, şenliğin düzenlendiği çay alım yeri köylülerin ve üniversitelilerin sloganlarıyla yankılandı. Geç saatlere kadar süren şenlikten sonra üniversiteliler köylülerin alkış ve sloganlarıyla köyden ayrıldılar.