Üniversiteleri Sahipleri Tartışacak

Son dönemde öğrenci hareketinin dinamikliği ile gündeme oturan üniversiteler, üniversiteliler ve öğretim görevlilerinin katılacağı “Üniversite Konferansı”nda tartışılacak.

Öğrenci Kolektifleri, Genlik Muhalefeti, TKP’li Öğrenciler, Emek Gençliği, Genç-Sen tarafından düzenlenecek konferansa Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, Üniversite Öğretim Elemanları Derneği ve Üniversite Konseyleri Derneği de destekliyor.

5 Ocak günü Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek konferans ile ilgili Öğrenci Kolektifleri, TKP’li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti, Emek Gençliği ve Genç-Sen 24 Aralık günü bir basın açıklaması düzenlediler. Açıklamada konferansın içeriğinde AKP’nin gündeminde yer almayan ancak üniversitenin asli sorunları olan geleceksizlik, demokrasi, YÖK’ün kapatılması, paralı eğitim ve üniversite sosyal yaşamı gibi konuların yer alacağı duyuruldu.

Açıklamada ayrıca “Üniversite Konferansı’nda taleplerimizi tartışacağız ve başbakanın davet etmediği toplantıya yine davetsiz gideceğiz, üniversitenin taleplerini o toplantıya taşıyacağız.” denildi.

politeknik.org.tr

 

Yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Üniversite dışında herkes tartışıyor.
Başbakan, bakanları, bürokratları, yazarları hep bir ağızdan karalamaya, çamur atmaya devam ediyor.

Demokrasi, özgürlük söylemlerini ağzında sakız yapan AKP’nin maskesi üniversiteliler tarafından düşürülmüştür. Dolmabahçe çevresinden İstanbul gişelerine kadar bulduğu her öğrenci grubuna tehditlerle saldıran, hamile kadının çocuğunun düşmesine sebep olan, bir öğrencinin burnunu kıran polis, AKP’nin faşist yüzünü gün yüzüne çıkarmıştır.

Olaylar karşısında ne Başbakanın, ne de herhangi bir AKP’li bakanın, en küçük bir özür dilemek, geçmiş olsun demek akıllarına bile gelmemiştir. Aksine yandaş medyalarıyla birlikte, yapılan protestoları ve ardından gelen yumurtalı eylemleri marjinalleştirmeye çalışmaları, üniversitelileri karalama kampanyası 20 gündür aralıksız sürüyor.

Hükümet, gençliğin talepleri karşısında üniversiteleri öğrencisinden, öğretim görevlisine kadar soruşturmalarla tehditlerle sindirmeye yöneldi. Yolları açık olsun.

Biz ise Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen, TKP’li öğrenciler, Emek Gençliği olarak hükümetin üniversiteyi baskı ile düzenlemesine seyirci olamazdık.

Üniversite düşünmeli, tartışmalı, üretmeli. Bu sebeple başbakanın karşısına dizdiği rektörleriyle yaptığı toplantılar gibi değil, tüm üniversiteyle öğrencilerle , öğretim görevlileriyle, çalışanlarla “Üniversite konferansı”nda birleşiyoruz.

Üniversite Konferansı’nda taleplerimizi tartışacağız ve başbakanın davet etmediği toplantıya yine davetsiz gideceğiz, üniversitenin taleplerini o toplantıya taşıyacağız.

Buradan da Tüm üniversiteleri 5 Ocak 2011 de Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenleyeceğimiz Öğrenci Konferansına davet ediyoruz.