Un fabrikasında yüksekten düşen gıda mühendisi yaşamını yitirdi

Mersin’nin Tarsus ilçesinde bir un fabrikasında 6 metre yükseklikteki kat boşluğundan düşen gıda mühendisi Hüsnü Ağca yaşamını yitirdi.

Mersin Tarsus’ta çalıştığı un fabrikasında 4 Eylül’de, paketleme bandı yanından geçerken çalışma ortamında bulunan kat boşluğuna düşen Hüsnü Ağca yaşamını yitirdi. İş cinayeti sonrası ortaya çıkan videoda, Ağca’nın düştüğü boşluğun çevresinde korkuluk ve uyarı işareti benzeri bir güvenlik önleminin olmadığı ortaya çıktı.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İşyeri Bina Ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık Ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’te düşmeye karşı alınması gereken önlemler şu şekilde ifade ediliyor:

“Yüksek geçit, platform veya çalışma sahanlıklarının serbest bulunan bütün tarafları ile çalışanların yüksekten düşme riskinin bulunduğu yerlere, düşmelere karşı uygun korkuluklar yapılır. Bu korkuluk ve ara elemanlarının yükseklikleri, dayanımı ve açıklıkları çalışma alanının güvenliğini sağlayacak ve buralardan düşme riskini ortadan kaldıracak nitelikte olur.”

İşyerinin, çalışma ortamında bulunan kat boşluğu için düşmeye karşı herhangi bir önlem almaması Ağca’nın yaşamını hedef almış oldu.

Gıda Mühendisleri Odası: Artık iş cinayetleri son bulsun! Gerekli düzenlemeler yapılsın!

Gıda Mühendisleri Odası iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren meslektaşları Hüseyin Ağca için bir basın açıklaması yaptı, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Gıda mühendisleri açıklamada şunları söyledi:

“45 yaşındaki Hüsnü Ağca, ilçeye bağlı Ferahim Şalvuz Mahallesi‘nde bulunan un fabrikasında paketleme hattını kontrol ettiği sırada, işyerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, zeminde bulunan ve etrafında hiçbir koruyucu bariyer ya da uyarı levhası olmayan boşluktan, 6 metre yükseklikten aşağıya düşmüştür. Bütün iş cinayetlerinde olduğu gibi, tedbirsizlik yine faciaya dönüşmüş ve ağır yaralanan meslektaşımız hastaneye kaldırılmış ancak kurtarılamayarak, hayatını kaybetmiştir.

Meslektaşımız Hüsnü Ağca, yeterli tedbirlerin alınmaması sonucu 45 yaşında aramızdan ayrıldı. Bu iş cinayetinin gerçek sorumluları hak ettikleri cezaları almalıdır.”

Basın açıklamasının tamamı için tıklayınız.

politeknik.org.tr