Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Yaklaşıyor
Spread the love

Bu yıl beşincisi düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali için hazırlıklar tamamlanıyor. 1–9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilip ardından kent kent Türkiye’yi gezecek festival bu yıl yine emeğin filmlerini izleyicilerle buluşturacak

Festivalin açılışı 2 Mayıs akşamı Beyoğlu’ndaki Yeni Rüya Sineması’nda  yapılacak. 2 Mayıs’ta Saat 18.00’da Tramvay durağından Rüya Sineması’na gerçekleştirilen açılış yürüyüşünün ardından etkinlik başlayacak. Oyuncu Levent Üzümcü’nün sunacağı, Nihat Behram’ın şiirleriyle İlkay Akkaya’nın şarkılarıyla katılacağı gecede emek sineması çalışanları da sahneye çıkacak. Geceye Türkan Şoray ve Türkiye sinemasından sürpriz konuklar da katılacak.

Festivalin bu yıl da yabancı konukları olacak. İranlı usta yönetmen Macid Macidi ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden sendikacı-belgeselci Eleftherios Georgiadis festivalin bu yılki yabancı konukları arasında bulunuyor. İngiliz sinemacı John Cunnigham ise işçi sınıfı ve Ken Loach sineması üzerine bir seminer verecek. 1977 ve 2009 1 Mayıs’ını anlatan ‘Yaşamak bir ağaç gibi’ belgeselinin yönetmenleri Pascale Boosten ve Eric Juzen de festivale katılacak.

Festivalde gösterimler İstanbul’da Beyoğlu Sineması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Salonu, İstanbul Halkevi; Ankara’da Batı Sineması, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Alman Kültür Merkezi, Harb-işSalonu, Mimarlar Odası, NHKM, Yılmaz Güney Sahnesi, Sakarya Meydanı; İzmir’de İzmir Salonları, İsmet İnönü Kültür Merkezi, Ahmet Priştina Kent Arşiv Müzesi, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Fuar Gençlik Tiyatrosu, Bornova Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi, 9 Eylül Üniversitesi GSF’de yapılacak. Bu gösterimlerin dışında birçok yoksul mahallede ve işyerlerinde de özel gösterimler düzenlenecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.

1 Mayıs’ın 30 yılı
Festival kapsamında bu yıl fotoğraf alanındaki etkinlikler büyük yer tutuyor. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Red Fotoğraf, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği ortak organizasyonuyla üç kentte ‘1980’den 2010’a Emek Sineması’ndan Meydanlara 1 Mayıs’ın 30 Yılı’ sergisi açılacak ve çeşitli paneller düzenlenecek.Fotoğraf sergileriyle ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da görme engellilerinin izleyebilmesi amacıyla Başka Dilde Aşk ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmlerinin gösterimi sesli betimleme yöntemiyle yapılacak.

Gösterim Programları Açıklandı
Festival teması bu yıl güvencesiz çalıştırma ve buna karşı yürütülen mücadelelere odaklanacak. 46’sı yerli 24’ü yabancı olmak üzere 70 filmin ve Tekel direnişini anlatan 4 foto-röportajın gösterileceği festivalde yaklaşık 35 film ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Festivalde, Tekel direnişini konu alan belgeseller de ilk kez gösterilecek.
İstanbul Programı
Ankara Programı
İzmir Programı
İl İl Özel Gösterim ve Söyleşiler

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi ve güncel gelişmelere www.iff.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz

www.politeknik.org.tr

 


Spread the love