‘’Ulaşımı, erişimi ve mekanı tasarlamak’’ söyleşisi yapıldı
Spread the love

Politeknik Ankara’da ‘Bilim Teknik Kent Emek Söyleşileri’nin ilkini ‘’Ulaşımı, erişimi ve mekanı tasarlamak’’ başlığıyla düzenledi.

Politeknik Ankara’da ‘’Bilim Teknik Kent Emek Söyleşileri’nin ilkini 5 Kasım’da Politeknik Ankara Ofisi’nde yaptı. ‘’Ulaşımı, erişimi ve mekanı tasarlamak’’ başlığıyla düzenlenen söyleşinin konuşmacıları Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama bölümünde görev yapan şehir plancısı akademisyen Prof. Dr. Ela Babalık ve Doç. Dr. Olgu Çalışkan oldu.

Söyleşide ulaşım planlanması ve kentlerin, meydanların planlanması üzerine sunumlar yapıldı, Ankara’daki ulaşım ve planlama politikaları üzerine tartışmalar yapıldı.

Yaya odaklı ulaşım politikası şart
Söyleşide, kentlerin ulaşım planlaması konusunda ihtiyacı olduğu temel ilkeler dile getirildi. Mevcut ulaşım uygulamalarının yaya odaklı değil, araç odaklı olduğu, yapılan yeni yolların, alt ve üst geçitlerin araç sayısını tırmandırdığı ve yeni trafik sorunlarına neden olduğu belirtildi.
Kent meydanlarının planlanması süreci hakkında gerçekleştirilen sunumda ise çeşitli kentlerden meydan örnekleri ile ülkemizdeki son 15 yıl içerisinde yapılan veya planlanan meydanlar karşılaştırıldı.
Kentte yaşayanların taleplerinin, ihtiyaçlarının sorunlarının belirleyici olduğu, halkın, meslek ve bilim insanlarının yerel yönetim politikalarında söz sahibi olduğu yerel yönetim modelinin doğru bir planlama anlayışı oluşturabileceği vurgulandı.

politeknik.org.tr


Spread the love