Türkiye’de Halk Ayakta: “Ahmet’in katili AKP’nin polisi”

Antakya’da polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ahmet Atakan için dün gece yurdun dört bir yanında halk sokaklara döküldü.

Gezi direnişi sırasında Antakya’da yaşamını yitiren Abdullah Cömert için düzenlenen eyleme katılan 22 yaşındaki Ahmet Atakan polis saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Ahmet’in yaşamını yitirmesi üzerine dün (10 Eylül) ülke genelinde halk sokaklara döküldü.
20 ilde düzenlenen eylemlerde sürekli “Ahmet’in katili AKP’nin polisi”, “Katiller halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

İstanbul’da Taksim Meydanı’na yürümek isteyenler polis saldırısıyla karşılaştı. İstiklal Caddesi ve Cihangir civarında polis saldırısına karşı barikat kuran eylemciler saatlerce polisle çatıştı. Ahmet Atakan için Kadıköy Boğa’da buluşan eylemcilere saat 23.30 sularında polis saldırdı. Kadıköy’de polis saldırısına karşı direniş gece boyu devam etti.

Ankara’da halk mahallelerden Kızılay Meydanı’na yürüdü. Kızılay Meydanı’na çıkan eylemcilere polis saldırdı. Kızılay’da, Dikmen’de ve Tuzluçayır’da gece boyu çatışmalar yaşandı.

Antakya’da dün saat 16.00’da Ahmet Atakan’ın cenazesinin kaldırılmasının ardından polis halka saldırdı. Polis saldırısına karşı çatışmalar gece boyu devam etti.

İzmir’de, Antalya’da, Mersin’de ve Adana’da da Ahmet Atakan için yapılan yürüyüşlere polis saldırdı. Eskişehir’de Ahmet için yapılan yürüyüşte eylemciler tren yolunu kapadı. Kocaeli’deki yürüyüşte ise eylemciler AKP il binasına yürüdü.


İstanbul/İstiklal Caddesi


İstanbul/Cihangir


İstanbul/Cihangir


Ankara/Kızılay MeydanıAntakya


İzmir


Kocaeli


Eskişehir


politeknik.org.tr