TÜPRAŞ’ta tank patlamasıyla dört işçi yaşamını yitirdi

TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi’nde ürün tankında patlama meydana geldi. Dört işçi yaşamını yitirdi, bir işçi yaralandı

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan TÜPRAŞ rafinerisinin ürün tankında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden gelen ilk açıklamada patlamanın bakım esnasında gerçekleştiği, daha sonra yapılan açıklamada ise bakım sonrası devreye alma çalışmaları sırasında yüzer tavanlı nafta tankında gaz sıkışmasına bağlı bir patlama olduğu açıklamaları yapıldı. Sahadan gelen bilgiler yüzer tavanın üstünde bulunan işilerin vakum oluşmasıyla meydana gelen büyük patlamayla hayatını kaybettiği yönünde.

Bakım ekibi taşeron, müdaheleler patlamadan sonra!
TÜPRAŞ’ın açıklamasında bakımın yüklenici firma ile yapıldığı belirtildi. Bir başka ifadeyle nafta tankı bakımı taşeron firma aracılığıyla yapılıyordu. Açıklamanın devamında patlamadan sonra rafineri teknik emniyet ekipleri ile rafineri arama kurtarma ekiplerinin müdahalelerine yer verilmiş olsa da TÜPRAŞ İzmir Rafinesi’nin işçi sağlığı iş güvenliği sistemi, ekipleri ve bakım öncesinde alınması gereken güvenlik önlemleriyle ilgili herhangi bir bilgi verilmiyor.

Hizmetler taşeronlaştırılıyor, işçi sağlığı iş güvenliği önlemleri alınmıyor
TÜPRAŞ İzmir Rafineri’sinde yüzer tavanlı nafta tankı bakımının taşeron firma aracılığı ile yaptırılması ve hizmetin alımı esnasında işçi sağlığı iş güvenliği ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanmaması dört işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Patlamayla ilgili sahada yapılacak teknik incelemelerle bilgiler güncellenecektir.

politeknik.org.tr