Tüneller, yollar göçüyor, İBB bakıyor: Metro tüneli göçtü, 2 kişi yaşamını yitirdi
Spread the love

Bostancı-Dudullu metro inşaatında tünel kazısında göçük meydana geldi. Tünel kazısı üstünde bulunan yol çöktü, 2 kişi yaşamını yitirdi.

AKP’li belediyeler ve kent içindeki projeleri yaşamlara mal olmaya devam ediyor. İstanbul Ümraniye Parseller Mahallesi`nde devam eden Dudullu-Bostancı metro hattı çalışmasında 2 Kasım 2018 gece saat 01.30 sularında tünelde göçük meydana geldi. Tünelde meydana gelen göçükle birlikte yeryüzü zemini de çöktü. Şantiyenin yanında bulunan sitenin güvenlik kulübesi göçen toprağın altında kaldı. Kulübedeki 2 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Tünel tahkimatı ve denetim yetersiz

Tünel kazısında meydana gelen göçük teknik açıdan eksiklikler olduğunu gösteriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, tünel kazı tahkimat (destekleme) işlerinde özellikle şehir içi tünelciliğinde yüzeydeki deformasyonların, yapılarda/binalarda yapısal hasarlara yol açmaması için zemin ölçümlerinin nitelikli yapılması ve denetlenmesi gerektiğini vurguladı. Göçüğün, zeminde yeterli sondaj yapılmadığını ve yüzeydeki hareketlerin takip edilmediğini gösterdiğini belirten maden mühendisleri, kamu projelerinde erken bitirme yönünde yapılan baskıların ve yetersiz denetimlerin kazaları arttırdığını belirtti.

Maden mühendisleri daha önce İstanbul genelinde yürütülen metro inşaatları için uyarılar yapmıştı.

Kayıpların üst sorumlusu İBB ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’dır

İstanbul’da daha önce Kabataş-Mahmutbey, 3. Havalimanı metro inşaatlarında kazı nedeniyle yüzeyde göçükler meydana gelmiş, can kayıpları yaşanmasa da halkın ulaşım güvenliği yok edilmişti. İstanbul genelinde yapılan metro projelerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sorumludur. İBB, proje hazırlık süreçlerinde zemin, genel ulaşım planlama ilkeleri gibi temel başlıkları görmezden geldiği gibi, büyük çoğunluğu AKP’ye yakın şirketler tarafından yapılan projelerde yeterli denetim ve yaptırım sürecini işletmiyor.

Ulaştırma projelerinde üst denetim görevi ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndadır. Bakanlık da bu sorumluluğunu yerine getirmiyor. Kamu projeleri ve görevi şirketlere yani taşerona devrediliyor.
Halkın can güvenliği yok oluyor.

politeknik.org.tr


Spread the love