Türkiye krize karşı meşalelerle aydınlandı

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB öncülüğünde 2009 yılı bütçesine ve krizin faturasının emekçilere kesilmesine karşı pek çok ilde meşaleli yürüyüşler düzenlendi.


İstanbul
Saat 18.00’de Taksim Tramvay Durakları önünde toplanan ve Türk-İş Şubeler Platformunun da destek verdiği yaklaşık 3000 emekçi meşalelerle Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ancak topluluğun önü kısa bir süre sonra polis tarafından kesildi. Yaklaşık yarım saatlik kararlı bir bekleyişin ardından polis barikatı kaldırıldı ve yürüyüş devam etti.

Bursa
Çakırhamam semtindeki Timurtaşpaşa’deki belediye otobüs durağında toplanan emek ve meslek örgütü üyeleri, ellerindeki meşaleler eşliğinde sloganlarla Şefik Bursa Resim Galerisi’ne kadar yürüdü. Burada ZMO Bursa Şube Başkanı İlhan Demiröz tarafından basın açıklaması okundu.

Ankara
Sakarya Caddesi’nde toplanan ve ellerinde meşaleler bulunan gruptakiler, ”Krizin bedelini ödemeyeceğiz”, ”İşten atılmalar durdurulsun, zamlar geri çekilsin” yazılı pankartlar taşıdı. Basın açıklamasını TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı okudu.

İzmir
Eşrefpaşa Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde bir araya gelen 500 kadar emekçi,yağmur altında gerçekleştirilen eylemde, sloganlar atarak meşalelerle İzmir Büyükşehir Belediyesine kadar yürüdüler. Belediye önünde yapılan basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam okudu.

Manisa
Manolya Meydanı’ndaki eylemde KESK Dönem Sözcüsü Ali Gök tarafından yapılan açıklamada, küresel ekonomik krizin etkilerinin, her geçen gün toplumun tüm kesimlerini kapsayarak büyüdüğü ifade edildi.

Zonguldak
Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri, olumsuz hava koşullarına rağmen 200 kişinin katılımıyla ellerinde meşalelerle Madenci Anıtı önünde toplandı ve Gazipaşa Caddesi’nden sloganlar atarak Valilik binası önüne kadar yürüdü.

Samsun
Süleymaniye geçidinde toplanan TTB, KESK ve TMMOB üyesi grup adına açıklama yapan SES Samsun Şube Başkanı Süleyman Bal, küresel kapitalizmin krizinin bir kez daha bütün dünyayı ucu belirsiz bir karanlığa sürüklediğini söyledi.

Sivas
KESK üyesi grup, çeşitli sloganlar atarak kent meydanına yürüdü. “Krizin bedelini ödemeyeceğiz” yazılı pankart taşıyan grup, meydanda meşaleler yaktıktan sonra “Doğal gaz zammı geri çekilsin” şeklinde slogan attı.

Adana
5 Ocak Meydanı’nda toplanan “Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek Platformu” üyeleri meşalelerle, İnönü Parkı’na kadar sloganlar atarak yürüdü. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sinan Tunç, burada yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomide yanlış politikalar izlediğini, halkın giderek fakirleştiğini ileri sürdü.

Burdur
DİSK, KESK, TMMOB VE TTB üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda ellerinde meşale ve pankartlarla toplandı.

Eskişehir
Hamamyolu Caddesi’nde toplanan Eskişehir Emek Platformu üyeleri, Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Bulvarı’na meşalelerle sloganlar atarak yürüdü. KESK Şubeler Platformu Eskişehir Dönem Sözcüsü Rıdvan Bozan, Eskişehir’de krizle birlikte işten çıkarılanların sayısının 5 bin kişiyi aştığını ifade etti.

Afyonkarahisar
Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Hüdaverdi Kılınç, PTT önündeki meşaleli eylemde finansal kriz, 2009 bütçesi ve zamlar konusunda basın açıklaması yaptı.

Trabzon
Trabzon’da KESK öncülüğünde bir araya gelen emek örgütleri Merkez Postane’den Meydan Parkı’na kadar meşaleli bir yürüyüş yaptı.
Trabzon Merkez Postane önünde saat 18,00’de bir araya gelen emek örgütleri buradan meşalelerle beraber ıslık ve sloganlarla Maraş Caddesi üzerinden Meydan Parkı’na bir yürüyüş düzenledi. ÖDP ve Halkevleri’nin destek verdiği yürüyüşe yaklaşık 150 kişi katıldı.

Sinop
KESK’e bağlı sendikaların Sinop şubeleri de bugün Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirerek 2009 bütçesini protesto etti. Eylemde Başbakan’ın krizin etkileri psikolojik açıklamaları da eleştirildi. Yapılan basın açıklamasında KESK Dönem Sözcüsü Erkan Kabal Başbakan başbakanın krizin etkilerini hafife aldığını belirterek IMF patentli halk düşmanı bütçeyi onaylamakta bir sakınca görmediğini hatırlattı.

Mersin

saat 17.00’de KESK Mersin Şubeler Platformu öncülüğünde yapılmak istenen eylem öncesinde 500’e yakın emekçi Eğitim-Sen Mersin Şube Binası önünde toplandı. Basın açıklaması yapmak için Taşbina önüne yürümek isteyen eylemcilerin önü polis barikatlarıyla kesildi. Burada topluluğa müdahale eden polis 7 kişiyi göz altına aldı. Saldırıya rağmen dağılmayan topluluk adına KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya basın açıklaması yaptı.

Niğde
Emekçilerin yürüyüşü polis barikatıyla engellenmek istenmesine rağmen, kitlenin göstermiş olduğu kararlılık sayesinde, barikat aşılarak eylem gerçekleştirildi. Saat 17.00’de Eğitim-Sen önünden başlayan eylem yaklaşık 80 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Edirne
DİSK Trakya Bölge Temsilciliği öncülüğünde, Antik Park’ta toplanan emekçiler, ellerinde meşalelerle yürüyerek Saraçlar Caddesi’nden PTT Edirne Başmüdürlüğü önüne geldi. DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, burada yaptığı basın açıklamasında, küresel krizin dünyayı ucu belirsiz bir karanlığa sürüklediğini öne sürdü.

Antalya
Saat 16.00’da eski karayolları binası önünde toplanan Antalyalı emekçiler, buradan sloganlar eşliğinde Yavuz Özcan Parkı’na yürüdü. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sonunda parkta okunan basın açıklamasıyla eylem sonlandı.

Antep
Yeşilsu’dan başlayan meşaleli yürüyüş, Kırkayak Parkı’ndaki basın açıklamasıyla son buldu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşe KESK, DİSK, Genç-Sen, TÜMTİS pankartlarıyla katılırken, İHD ile bazı demokratik yapılar ve EMEP de destek verdi.

Yalova
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Yalova temsilciliklerinin yaptığı meşaleli yürüyüş Fatih Caddesi’nde başlayıp Cumhuriyet Caddesi’nin ardından Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde sona erdi. Burada Eğitim-Sen Yalova İl temsilcisi Şah Yusuf Arduç tarafından bir basın açıklaması okundu.

Kırklareli
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Öğretmenevi önünde toplandı. Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup adına, Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Soner Şener açıklama yaptı.

Van
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, zamları protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş yaptı. Mavi Plaza İş Merkezi önünde toplanan grup, ellerindeki meşalelerle Sanat Sokağı’na kadar yürüdü.


Derleyen: politeknik.org.tr