Türkan Saylan’ı Onbinler Uğurladı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda tören düzenlendi. Törene çok sayıda milletvekili, akademisyenin yanı sıra ÇYDD üyeleri ve Saylan’ın sevenleri katıldı.

 

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda saat 14.00’de başlayan törende ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Çelikel ve ÇYDD Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, birer konuşma yaparak Saylan’ın insan hakları, demokrasi ve laiklik mücadelesine değindiler. Kaboğlu’nun ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçtaroğlu yaptıkları konuşmalarda Saylan’ın mirasına sahip çıkacaklarını vurguladılar.

Törenin ardından Saylan’ın naaşı Teşvikiye Camii’ne götürüldü 20 bine yakın kişinin katıldığı yürüyüşte “Ne şeriat, ne darbe tam bağımsız Türkiye”, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Türkan Saylan Onurumuzdur”, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Tayyip Amerika’ya Fethullah’ın yanına” sloganları sıklıkla atıldı. Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninin ardından Saylan’ın naaşı Zincirlikuyu mezarlığına götürülmek üzere yola çıktı. Bu esnada yürüyüş koluna oldukça fazla katılım oldu. Saylan’ın cenazesi on binlerce kişi tarafından Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürüldü.

Cenaze törenine AKP’lilerden kimse katılmazken, hükümeti temsil edecek hiçbir şey de yoktu. AKP karşıtı sloganlar daha ön plandaydı.

kaynak: sendika.org