Trakya’da termik santral furyasına meslek odalarından dava
Spread the love

Trakya’da tarım alanları ve doğal yaşam alanlarına yapılmak istenen termik santrallere meslek odaları dava açtı: ‘Trakya’yı terkedin’

TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubeleri, Trakya’da tarım ve orman alanlarının üzerine planlanan termik santral projelerine dava açtı. İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ ve Ergene Havzası’nın bir bölümünü etkileyen kömürlü termik santral projelerine karşı iptal istemiyle dava süreci başlatıldı. Meslek odaları termik santral projelerinin, üretim yapılan tarım alanları, temiz hava rezervi oluşturan Kuzey Ormanları üzerinde yıkım anlamına geldiğini vurguladı. Meslek odaları projelerin üst ölçekli ana plan kararlarına, imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararı ve güvenliğine aykırı olduğunu açıkladı.

‘Trakya gözden çıkarılıyor’
Kuzey Ormanları Savunması (KOS) Medya’nın yaptığı habere göre konuyla ilgili açıklama yapan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Yıkıcı konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Silivri ve Trakya’da termik santral yapılması amacıyla askıya çıkarılan bu planların Kuzey Ormanları’na vereceği zarar son derece büyüktür. Son yıllarda benimsenen enerji politikaları düşünüldüğünde ilk gözden çıkarılan alanlar her zaman orman alanları oluyor. Ormanlarımız, tarım alanlarımız bizlerin geleceğidir. Trakya’nin tamamında termik santralin doğal ve yabanı yasama, su rezervlerine, orman alanlarına vereceği zarar mahkeme kararları ile de tescillenmiş durumdadır.”

Kaynak: Politeknik, KOS Medya


Spread the love