Topbaş ayrıcalık yaptığı cemaatçi damadının projesinden 5 daire almış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadır Topbaş’ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı Cemaat operasyonu kapsamında tutuklandı. İBB’nin ayrıcalıklar tanıdığı Koru Florya Projesi’nin müteahhitlerinden olan Kavurmacı’nın projedeki 5 dairesini de Kadir Topbaş’ın aldığı ortaya çıktı.

Geçmişteki AKP-Cemaat ortaklığının usülsüzlükleri ortalığa saçılmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Koru Florya projesinde kolaylıklar ve imar ayrıcalıkları sağladığı damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı Cemaat operasyonu kapsamında tutuklandı. Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre Kadir Topbaş aile şirketi Teşvikiye Saray Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş damadın Bakırköy’deki projesi Koru Florya’dan 25 Temmuz 2014’te 5 taşınmaz satın aldı. Taşınmazı alan şirketin yönetim kurulunu Topbaş’ın oğulları Mehmet, Ahmet ve Turhan Topbaş oluşturuyor. Şirketin eski yönetim kurulu başkanı ise Kadir Topbaş. Şirketi kamuoyu “Saray Muhallebicisi” adıyla tanıyor. 5 dairenin tamamı “25 temmuz 2014” tarihinde proje bitmeden alınmış. Proje inşaatı 16 Eylül 2014’te tamamlanmış.

Koru Florya ProjesiKamu arazisi, ayrıcalıklı imar ayrıcalığı ve rant
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Kavurmacı’nın şirketinin de bulunduğu Aydınlı, Metal Yapı Konut, Arke ve Vizyonlife ortaklığının Koru Florya Projesi’nin arazisi TOKİ’ye ait. Proje hasılat paylaşımı yöntemiyle 10 Haziran 2010 tarihinde bu şirketlere veriliyor. Bu satış “Kamu arazisi damada hediye mi edildi?” sorusunu da beraberinde getirdi. Burası aynı zamanda eski SSK arazisiydi.

Damatta pişti Topbaş’a düştü
Proje içindeki AVM alanında sözleşmeye aykırı bir şekilde artırım yapılmasıyla ortaklar arasında başlayan anlaşmazlık Arke İnşaat’ın yönetimden çıkarılmasıyla devam etti. Hala davalık olan proje için İBB tarafından her türlü kolaylık sağlandı. İBB Meclisi, Kadir Topbaş’ın damadının ricasını kırmayarak Koru Florya’yı metrobüse bağlayan Cennet Mahallesi’ndeki alt geçide düzenleme izni verdi. Şirketlerin öngördüğü şekilde yapılan alt geçide “Koru Florya Yaya Alt Geçidi” adını verildi.

İstanbul’da parsel parsel Cemaat-AKP ortaklığı*

politeknik.org.tr