Tonyalılara ‘devlet büyüklerine hakaret’ davası
Spread the love

Tonya’da yaşam alanlarına sahip çıkan köylüler 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda oğlu gözaltına alınan, kendisi Tayyip Erdoğan’ı da istifaya davet edip Bakanlık’tan ayrılan Erdoğan Bayraktar’ı protesto ettiği için “devlet büyüklerine hakaret”ten yargılanıyor.

2. Trabzon’un Tonya ilçesinde taş ocakları ve çimento fabrikasına karşı mücadele eden yöre halkı, bayramlaşmak bahanesiyle “gizlice” Tonya’ya gelen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar Erdoğan’ı protesto etmişti. Protesto sonrası, “devlet büyüklerine hakaret” gerekçesi ile açılan soruşturma sonucunda 4 kişiye dava açıldı. Tonyalılar 1 Nisan’da yapılacak olan davanın ilk duruşmasına; dağına, taşına ve suyuna sahip çıkanları davet ediyor.

Ne olmuştu?
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekim ayında Kurban Bayramı gerekçesi ile Trabzon’a gitmiş, Tonya’ya uğradığında ise  karşısında yaşam alanları için mücadele eden halkı  bulmuştu. Tonya halkı Bayraktar’a “Bizi satmaya, fiyat biçmeye mi geldin” diye seslenerek alkışlarla, yuhlayarak bakanı protesto etmişti. Tonya halkı Tonya Çevre Platformu ile doğası için mücadele ediyor.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love