Tonya Halkı Taş Ocağı İstemiyor
Spread the love

Tonyalılar ilçede kurulması planlanan taş ocaklarına ve çimento fabrikasına karşı eylem yaptı. “Tonya’nın tarihi kararlılığın tarihidir” diyen eylemciler “Livaloba’nın yaylalarına kimseyi sokmayacağız” diyerek Tonya’ya sahip çıkacaklarını gösterdi.

Trabzon’un Tonya ilçesinde yapılması planlanan çimento fabrikası ve taş ocakları dün (28 Aralık) halk tarafından protesto edildi.

Tonya Cumhuriyet Alanı’nda daha sonra Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde 300 kişinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Tonya halkı “Halkız, haklıyız kazanacağız”, “Taş ocağı ve çimento fabrikası istemiyoruz” sloganları eşliğinde tepkilerini dile getirdi.

Tonya Çevre Platformu adına konuşan Dönem Sözcüsü Bekir Uzunoğlu, çimento fabrikası ve taş ocaklarının çevreye vereceği zararları, ilgili şirketin açıklamalarına dayanarak anlattı.

Uzunoğlu’nun konuşmasının ardından Tonya Çevre Platformu adına Sümer Özkan basın açıklamasını okudu. Tonya’nın doğasının korunmasını, gelecek kuşakların da Tonya’da yaşayabilmesini isteyen Özkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ın da “Çevreyi Koruma Bakanı” olmasını istediklerini söyledi.

Şirket yatırımlarını esas alan bir anlayışla çevre bakanı olmanın, çevreye yabancılaşmayı beraberinde getireceğini belirten Özkan, Tonya’nın 16 adet taş ocağı ile delik deşik edilmesinin ve toz bulutlarının insafına bırakılmasının planlandığını ifade etti.

“Tonya insanı felaketin farkındadır” diyen Özkan, Tonya halkının karşı durulunu basın açıklamaları, imza kampanyaları ve bilimsel toplantılar düzenleyerek gösterdiğini belirtti.

Tonya’nın tarihi kararlılığın tarihidir

Özkan açıklamasını “Tonya insanlarının tarihi, kararlılığın da tarihidir. Şu nokta çok iyi bilinmeli ki, yaşam alanlarımızı şirketlerin ve yerli işbirlikçilerinin sofrasına sunmayacağız” sözleriyle noktaladı.

‘Livalobo’nun yaylalarına kimseyi sokmayacağız’

Açıklamanın ardından söz alan Tonyalı kadınlar “Bu topraklar Livalobo’nun yaylalarıdır. Bir buraya kimseyi sokmayacağız” dedi.Adsız Belge

Yoğun katılımın olduğu basın açıklamasından sonra Tonyalıların topladığı 1.570 imza Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne tutanakla teslim edildi. İmzaların teslim edilmesinden sonra Tonyalılar kemençe eşliğinde horon oynayarak eylemlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love