TMMOB’den Taksim Projesi Açıklaması

Taksim Projesi çerçevesinde Taksim Meydanı’na istinat duvarları örülerek trafiğin yer altına alınması ve Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası hakkında TMMOB bir görüş yayımlayarak, Taksim Projesi ile meydanın halkın kullanımına kapatıldığını belirtti.  

AKP’nin kentleri ve doğayı sermayenin talanına açan neoliberal politikaları doğrultusunda başlatılan Taksim Projesi çerçevesinde Taksim Meydanı şantiye alanına dönmüş durumda. Proje ile Taksim Meydanı’nda yüksek istinat duvarları örülerek trafiğin yer altına alınması planlanıyor.

Taksim Projesi’ne tepkiler sürerken İstanbul 2 numaralı Koruma Kurulu, Taksim Projesi’ni durdurma kararı aldı. Karar üzerine Tayyip Erdoğan’ın, Koruma Kurulu’nun kararına karşı yaptığı “Biz de reddi reddedeceğiz” şeklinde hukuku ve yasaları yok sayan açıklamaları gündeme geldi.     

Meslek odaları ve sendikaların 15 Şubat Cuma günü Taksim Projesi’ne karşı “Taksim halkındır, Taksim 1 Mayıs meydanıdır” sloganıyla gerçekleştireceği yürüyüş öncesi TMMOB, Taksim Projesi ile ilgili bir görüş yayımladı.

TMMOB, AKP’nin şehircilik ve planlama ilkelerini gözetmeden Taksim Projesi’ni hayata geçirmeye çalıştığını ve projeyle Taksim Meydanı’nın kamusal kullanımının sekteye uğrayacağını belirtti.

TMMOB, Taksim Meydanı’na yapılacak küçük müdahalelerle günümüz ihtiyaçlarının karşılanacağını, ancak belediyenin bilimsel ve teknik gerçekleri gözetmeden Taksim Meydanı’nı şantiye alanına dönüştürdüğünü ve meydanı halkın kullanımına kapattığını belirtti.


politeknik.org.tr