TMMOB’den Libya’daki Mühendis ve Mimarlar için Takip Masası

TMMOB, yaptığı bir açıklama ile Libya’da çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının durumları ve hakları için bir takip masası oluşturduklarını duyurdu.

 

TMMOB, 22 Şubat günü yaptığı açıklama ile Libya‘da Kaddafi rejimine karşı çıkan ayaklanmalarda hayatı tehlike altında bulunan çok sayıda kişinin içerisinde Libya’da çalışmak zorunda bırakılan bine yakını mimar, mühendis ve şehir plancısı 25 bin yurttaşın da bulunduğu kaydetti.

TMMOB açıklamasında yanlış ekonomik politikalar sebebiyle yurt dışında çalışmak zorunda kalan insanlarımızın hiçbir güvencesinin olmadığının altının çizildiği açıklamada Libya’da kaç kişinin, hangi şehirde, hangi firmada çalıştığı resmi kayıtlarla tutulmadığı da belirtildi.

Hükümetin tarafından, Libya‘da bulunan vatandaşlarımızın bir an önce Türkiye‘ye getirilmesi ve Libya‘dan getirilecek çalışanların kazanılmış hakları da devlet güvencesi altına alınması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada TMMOB bünyesinde Libya‘da çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılar için bir Takip Masası oluşturulduğu duyuruldu.

Mağdur olan mühendis, mimar ve şehir plancılarının haklarının takipçisi olunacağının ve gerekli hukuki desteğin verileceğinin belirtildiği açıklamada mühendis, mimar ve şehir plancılara ve yakınlarına “Konuyla ilgili her türlü sorununuz için bizimle irtibata geçiniz” çağrısında bulunuldu.

 

politeknik.org.tr