TMMOB’de yeni dönemin yönetim kurulu belli oldu

TMMOB 43. Genel Kurulu tamamlandı. Dün (01.06.2014) yapılan seçimlerle 43. Dönem çalışmalarının temsilcileri seçildi.

TMMOB 43. Genel Kurulu dördüncü gün yapılan seçimlerle tamamlandı. TMMOB’nin geçmiş dönem çalışmalarının yetersizliği seçim sonuçlarına da yansıdı.

Mavi ve Siyah-Beyaz Liste ile oy istenen seçimlerde yeni dönemde TMMOB’yi toplumsal muhalefetin etkin bir öznesi olarak görmek isteyenlerin adaylarının yer aldığı Siyah-Beyaz Liste’den (delegelerin ‘Soma listesi’ olarak tanımladıkları) üç aday TMMOB Yönetim Kurulu’na girdi. EMO’dan Neriman Usta, ŞPO’dan Necati Uyar, GıdaMO’dan Kemal Zeki Taydaş Siyah-Beyaz Liste’nin yönetime giren adaylarını oluşturuyor.

Siyah-Beyaz liste için tıklayınız

Mavi liste için tıklayınız

Seçimlere 1015 delege katıldı. Siyah-Beyaz listenin on adayından yalnızca üçünün kazanmış olmasına rağmen, listenin oy ortalaması 417 oldu. 21 oda temsilcisinin yer aldığı mavi listenin oy ortalaması ise 597 de kaldı. Bu sonuç TMMOB’nin devrimci, demokrat delegelerinin Siyah-Beyaz liste ile başlayan bu çabayı geleceğe taşıyacaklarını gösteriyor.

Beş dönemdir yönetim kurulu başkanlığı yapan Mehmet Soğancı ise 590 oyda kalarak oy sıralamasına göre 13. oldu. Delegelerin bu kararı Mehmet Soğancı’yı bir kez daha TMMOB’nin temsilcisi olarak görmek istememelerinin bir iradesi olarak açığa çıktı.

TMMOB 43. Dönem Yönetim Kurulu çalışmalarına devir teslim töreninin ardından görev dağılımı yaparak başlayacak.

43. Dönem TMMOB Yönetim Kurulu için tıklayınız

43. Dönem TMMOB Denetleme Kurulu için tıklayınız

43. Dönem TMMOB Onur Kurulu için tıklayınız

politeknik.org.tr