TMMOB’de şube genel kurulları tamamlandı: Mühendislerin oyu barışa, laikliğe, özgürlüğe

TMMOB’ye bağlı meslek odalarında şube genel kurulları tamamlandı, oda genel kurulları başlıyor. Genel kurulların ilk günleri katılım açısından zayıf geçerken, ikinci gün yapılan yönetim kurulu ve delege seçimlerine katılım arttı.

AKP iktidarının 15 yıldır tüm devlet olanaklarını seferber ederek üniversiteye, kente, doğaya müdahalesi, mega inşaat projeleriyle, enerji projeleriyle genişlettiği yandaşlık ilişkileri yine başarısızlığa uğradı. Mühendisler, mimarlar, plancılar oda seçimlerinde sandığa daha fazla gitti, bilime, emeğine, yaşamına sahip çıktı, demokrat listeleri destekledi. AKP’li listeler yenilgiye uğradı, geçtiğimiz yıllarda liste çıkardıkları bazı odalarda varlık dahi gösteremedi. İzmir’de genç harita mühendisleri, İstanbul’da ücretli, işsiz, genç, kadın mimarlar, plancılar taleplerini genel kurula taşıdı.

TMMOB’ye bağlı meslek odalarının şubelerinde genel kurullar Ocak ve Şubat ayları içinde tamamlandı. Genel kurulların ilk gün oturumları üye katılımı bakımından cılız kaldı. Meslek odalarının üyeleriyle bağını oluşturacak örgütlenme biçimlerinin geliştirilememesi bu durağanlıkta etkili oldu. Meslek odalarının, AKP’nin saldırılarına karşı etkili bir muhalefet geliştirememesi, üyelerinin hakları için mücadele edecek çalışma programları oluşturmaması, meslek itibarının zedelenmesine karşı gelmemesi üyeleriyle mesafenin iyice açılmasına yol açtı. Meslek odalarının mevcut durumuna rağmen mesleklerini icra ederken pek çok sorun yaşayan, ülkenin sorunlarıyla kendi sorunları ayrı olmayan mühendisler, mimarlar, şehir plancıları odalarında AKP’nin karanlığına karşı gelip oy vererek barış, özgürlük, laiklik isteklerini sandıklara yansıttı.

Mühendisler gericiliğe hayır diyor
15 yıldır ülkeyi yöneten, kamu varlıklarını türlü projelerle yandaşlar eşliğinde yağmalayan, bilimsel eğitimi yok etmeye çalışan AKP iktidarına cevabı mühendisler, mimarlar, plancılar verdi. Mühendisler, mesleğine, bilime, haklarına, yaşamına ve geleceğine saldıran iktidarın meslek odalarında örgütlediği listeleri yenilgiye uğrattı, laik ve demokratik ülke istediğini gösterdi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de demokrat listeler genel olarak oyunu arttırdı. Katılımın arttığı İstanbul’da, AKP’lilerin eski milletvekili adayıyla katıldığı İMO ve EMO’da gerici listeler hezimete uğradı.

TMMOB’ye bağlı 24 odanın şubelerinin ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde, AKP’liler İstanbul’da 11 şubede seçime katıldı. Geçtiğimiz dönemlerde demokratların kaybettiği Peyzaj MO’da yönetim kurulu bir kez daha AKP’lilerde kaldı. Ankara’da ve İzmir’de şube genel kurullarında gericiler varlık gösteremedi.

Mimar ve plancılardan umut veren çıkışlar
Mimarlar, şehir plancıları çalışma yaşamındaki haklarını savunan, üyelerinin sorunlarına el atan, demokratik işleyişe sahip meslek odası talebini genel kurula taşıdı. Bu talepler etrafında bir araya gelen Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde 338 oy aldı. Genç üyelerin yer aldığı son 4 sandıkta Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi’ne, şubenin mevcut yönetiminde bulunan Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar’dan daha fazla destek çıktı. Genç mimarlar, dayanışmaya, hakları için mücadele eden meslek odası çağrısına oy verdi.

ŞPO İstanbul Şubesi’nde benzer taleplerle bir araya gelen ‘Dayanışmacı Şehir Plancıları’ 340 oyun 75’ini aldı. Yönetim kurulunu geçen dönem de yönetimde olan ekip kazansa da, Dayanışmacı Şehir Plancıları şubelerinde yenilenmeye işaret etti.

Kısa kısa İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da genel kurul seçim sonuçları:

İstanbul

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel kurul seçimlerine Demokrat Çevre Mühendisleri grubu ve Değişime Çağrı grubu katıldı. Demokrat Çevre Mühendisleri 485 oy, AKP’lilerin oluşturduğu Değişime Çağrı Grubu ise 365 oy aldı. Seçime katılım arttı.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerine 2 ayrı demokrat mühendisler grubu ve gericilerin oluşturduğu Birlikte Değişim Grubu katıldı. Erol Celepsoy ile başlayan demokrat mühendisler 1668 oy alarak seçimi kazandı. Demokratlara toplam 2483 oy verildi. Birlikte Değişim Grubu 1070 oy aldı, grubun oyu geçen döneme göre yaklaşık 250 azaldı. İki demokrat liste olmasına rağmen demokratlar oyunu arttırdı.

Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel kurul seçimlerine tek listeyle giren demokrat mühendisler yönetimi belirledi.

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerine demokratlardan oluşan Toplumcu Gıda Mühendisleri grubu ve AKP’lilerden oluşan Mesleki Gelişim Platformu katıldı. Toplumcu Gıda Mühendisleri grubu 350 oy alarak üç dönemin ardından yönetimi geri aldı. Mesleki Gelişim Platformu ise 325 oy aldı.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerine Meslekte Birlik Grubu ve Çağdaş Demokrat Harita Mühendisleri grubu katıldı. Meslekte Birlik grubu 438 oy alırken, Çağdaş Demokrat Harita Mühendisleri 710 oy alarak bir kez daha yönetimi belirledi.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerine Çağdaş İnşaat Mühendisleri grubu ve İnşaat Mühendisleri AKP’lilerden oluşan Birlikte Değişim grubu katıldı. Seçimi, 4214 oy alan Çağdaş İnşaat Mühendisleri kazandı. Çağdaş, devrimci, demokrat mühendisler geçen döneme oranla 1264 oy fazla aldı. İnşaat Mühendisleri Birlikte Değişim grubu eski AKP milletvekilinin listede yer almasına, AKP’nin türlü olanaklarını seferber etmesine rağmen 2627 oy aldı.

Jeofizik Mühendisleri Odası
Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde genel kurul seçimlerinde Dayanışma Grubu 235, AKP’lilerin oluşturduğu Demokrat Jeofizik Hareketi 165 oy aldı.

Jeoloji Mühendisleri Odası
Genel Kurul seçimlerine demokrat üyelerin oluşturduğu Turuncu Liste ve gerici üyelerin oluşturduğu Mavi Liste katıldı. Seçimi, 357 oy alan Turuncu Liste kazandı. AKP’li dernek ve yapıların da desteklediği mavi Liste 183 oyda kaldı.

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerine tek liste olarak giren demokrat mühendisler yönetimi oluşturdu.

Maden Mühendisleri Odası Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerinde tek liste olan Çağdaş Maden Mühendisleri yönetimi aldı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Genel kurul seçimlerine iki demokrat liste girdi. Seçimi Çağdaş Demokratik Toplumcu Mimarlar’a ait ‘mavi liste’ kazandı. Genç mimarların, kadın mimarların sesi Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi savunduğu oda çalışmaları için iyi bir başlangıç adımı attı.

Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin 14’üncü dönem olağan genel kurulu seçimlerinde Çağdaş Demokrat Ormancıların yer aldığı dört farklı grup yönetime aday oldu. Seçimleri 537 oyla geçtiğimiz dönem olduğu gibi Meslekte Birlik kazandı. Çağdaş Demokrat Ormancılar 368 oy aldı.

Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi
Çağdaş Peyzaj Mimarları’nın katılmadığı genel kurul seçimlerinde AKP’lilerin öncülüğünde oluşan Peyzaj Mimarları Platformu 287 ve Teknokrat Peyzaj Mimarları 89 oy aldı.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerinde ‘Dayanışmacı Şehir Plancıları (DŞP) ve ‘Demokratik Katılım Grubu’nun yanı sıra planlama şirketi sahiplerinin olduğu ‘Özlüğümüzle Tam Bağımsız ve Çoğulcu Katılım Grubu’ katıldı. Seçimi 168 oyla ‘Demokratik Katılım Grubu kazandı.

Tekstil Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Genel Kurul seçimlerine tek liste olarak giren demokrat tekstil mühendisleri yönetimi aldı.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi genel kurul seçimlerine Demokrat Ziraat Mühendisleri ve AKP’lilerin oluşturduğu Birlikte Değişim Grubu katılırken seçimi demokrat mühendisler kazandı.

Ankara

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi
Genel Kurul seçimlerine iki demokrat liste girdi. Demokrat Mühendisler seçimi kazandı.

Harita Mühendisleri Odası Ankara Şubesi
Genel kurul seçimlerine tek liste girdi. Çağdaş Harita Mühendisleri seçimi aldı.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi
Genel Kurul seçimlerine Çağdaş İnşaat Mühendisleri grubu ve AKP’lilerin oluşturduğu Meslekte Birlik grubu katıldı. Seçimi, 3391 oy alan Çağdaş İnşaat Mühendisleri kazandı. Meslekte Birlik grubu ise 2149 oy aldı.

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi
İki demokrat listenin girdiği seçimi Çağdaş Makina Mühendisleri kazandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi
Genel kurul seçimlerine tek liste olarak girildi, demokrat mimarlar seçimi aldı.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi
Genel kurul seçimlerine demokratların oluşturduğu tek listeyle girildi.

İzmir

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
Genel Kurul seçimlerine iki demokrat grup girerken, çoğunluğunu ücretli-genç mühendislerin oluşturduğu Çağdaş Demokrat Harita Mühendisleri genç meslektaşlarının desteğiyle yönetimi aldı.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
Genel kurul seçimlerine demokratların oluşturduğu Değişim Grubu ve AKP’lilerin örgütlediği Denge Grubu girdi. Demokratlar 1581 oy aldı. AKP’liler 120 oyda kaldı.

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
Genel kurul seçimlerinde tek liste olarak giren demokratlar yönetimi aldı.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
Genel kurul seçimlerine Çağdaş Demokrat Makina Mühendisleri ve AKP’lilerin oluşturduğu Dinamik Mühendisleri katıldı. Çağdaş Demokrat Makina Mühendisleri yönetimi aldı.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi
Genel kurul seçimlerinde tek liste olarak giren demokratlar yine yönetimi aldı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi
Genel kurul seçimlerinde tek liste olarak giren demokratlar yönetimi aldı.

Bursa

Çevre Mühendisleri Odası Bursa Temsilciliği
Genel kurul seçimlerinde demokratların oluşturduğu liste seçimi AKP’lilerin listesine büyük fark atarak kazandı.

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerine iki demokrat liste girerken yönetimi Katılımcı Elektrik Mühendisleri aldı. Önceki yıllarda liste çıkaran AKP’liler iki demokrat liste olmasına rağmen bu dönem liste çıkaramadılar.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde tek liste olarak giren mevcut yönetimin devamı AKP’liler yönetimi aldı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde mevcut yönetimin devamı olan AKP’lilerin oluşturduğu liste, demokrat listeden daha fazla oy alarak yönetimi kazandı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde AKP’li ve MHP’lilerin oluşturduğu liste, demokrat listeden daha fazla oy alarak yönetimi kazandı. Şube yönetimi el değiştirmemiş oldu.

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde demokratların oluşturduğu liste AKP’lilerin oluşturduğu listeden büyük farkla oy aldı, yönetimi kazandı.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde demokratların oluşturduğu listeden 3, AKP’lilerin listesinden 4 üye yönetime girdi.

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde demokratların oluşturduğu liste seçimde çoğunluğu kazandı. AKP’lilerin listesinden 1 üye listeyi delerek yönetime girdi.

Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde demokratların listesi ve AKP’lilerin listesi vardı. Demokrat tekstil mühendisleri büyük fakla yönetimi kazandı.

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
Genel kurul seçimlerinde demokratların oluşturduğu liste AKP’lilerin listesine büyük fark attı, seçimleri kazandı.

politeknik.org.tr