TMMOB’de Genel Kurullar ve ‘Beyaz Liste’ler – Oktay Ekinci
Spread the love

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde (TMMOB) genel kurullar sürecindeyiz… Birliğe bağlı odaların yurt düzeyindeki şubelerinde yapılan genel kurullarda seçilen delegelerle merkez genel kurulları toplanacak… Merkez genel kurullarında seçilen delegelerle de TMMOB Genel Kurulu yapılacak.

Böylece 400 bini aşkın mimar, iç mimar, şehir plancısı ve her daldaki mühendislerimiz, her kademedeki yöneticilerini en demokratik yöntemle 2 yıl için belirlemiş olacaklar.

‘Meslekte Birlik’çiler!

Bugünlerde şubelerin genel kurullarında plansız kentleşmeden sanayileşme(me)ye, tarımdan orman yağmasına, her alanda yaşadığımız sorunlar ve sorumluluklar tartışılıyor. Çalışmaların bu sorumluluklardan ödün verilmeden sürdürülmesini amaçlayan adaylar da seçimlere hazırlanıyor.

Bu yaşamsal tartışmalara katılmayan, aralarında iktidar yanlılarının da bulunduğu “Meslekte Birlik” gruplarının “beyaz liste” adayları ise -yine- “sadece” seçimlere katılma geleneklerini sürdürüyor… Çünkü onlara göre odalar toplumsal sorunlar yerine, “meslek”le ilgilenmeliler!

Odaların anayasal görevlerinden olan kamu çıkarlarını gözetmeleri siyasi yönetimleri rahatsız ettiğinden, muhalefet partilerinde bile görülmeyen bilimsel eleştirilerden kurtulmanın çaresi ise yönetimlerde artık “beyaz liste” anlayışının yer alması…

Yılların bu özlemi öylesine doruğa çıktı ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kuruluş KHK’sine maddeler eklenerek odaların bakanlığın güdümüne sokulması hedeflendi; çalışma düzenlerini belirlemeye, üyelik işlemlerini bile yapmaya yetkili yeni bir genel müdürlük yaratıldı!

Düşünün bir oda, uzmanlık alanındaki konuda toplum yerine kişisel çıkarları gözeten siyasi kararlara “özerk” yapısı ile dava açtığında genel müdür; “hükümetin (ya da belediyenin) işine karışmayın” diyebilecek!

Mimarlarda durum

İşte bu süreçte Mimarlar Odası’nın da Adana, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Giresun, Hatay, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Ordu, Samsun ve Van şubelerinde genel kurullar tamamlandı. Balıkesir, Eskişehir ve İstanbul bu hafta sonu; Ankara, Bursa, Çanakkale, Kahramanmaraş ve Trabzon da ilerleyen haftalarda genel kurullarını yapacaklar.

İstanbul Büyükkent Şubesi’nin, 40 bine yakın mimarın kayıtlı olduğu odada yaklaşık 17 bin üyesi var. Yani, neredeyse yüzde 40…

Bu nedenle İstanbul’daki “Beyaz Liste”ciler de seçimlere hummalı bir faaliyetle hazırlanıyorlar… Liste kurmaylarının toplantılarını, üyesi oldukları Mimarlar Odası dururken “Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri”nde yapmaları bile yakınlıklarını ve gördükleri “siyasi himaye”yi kanıtlıyor.

İstanbul genel kurulu, 17 Şubat’ta Taşkışla’daki (İTÜ) Nezih Eldem Salonu’nda “Dönüşen Kent, Dönüşen Kültür” konulu teknik kongreyle başlayacak; ertesi gün oda ve kent sorunlarının irdeleneceği konuşmalarla gelecek döneme ait çalışma hedefleri ele alınacak. Toplantılara belki birkaç kişi ile katılacak “Beyaz Liste” ekibi, pazar günkü seçimlere yine taraftarlarını evlerinden arabalarla getirerek tüm güçleriyle asılacaklar.

Geçen yıllarda bu “taşıma” hizmetine belediye araçlarının da katılmaları tepki toplamıştı… Şimdi daha dikkatli olunacağı belli; ama beyaz listecilerin, örneğin bir Haydarpaşa ya da Emek Sineması veya Taksim Meydanı hakkında ne düşündükleri bile belli değil! Çünkü onlar, büyüklerinin “isyankâr olmayan nesil” özlemine uygun odalar peşindeler.

İstanbullu mimarların, aslında mesleğe de yakışmayan bu gruba mümkün olan en büyük farkla “demokrasi dersi” vermelerini bekliyoruz.

Cumhuriyet Gazetesi – 15 Şubat 2012


Spread the love