TMMOB’dan Özcan’a Çağrı: “Özür Dile”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın, TMMOB’den ve bilim insanlarından özür dilemesi gerektiğini savundu.

Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK genelgesiyle üniversite öğretim elemanlarının çeşitli kamu kuruluşları veya meslek kuruluşlarının yönetim, denetim organlarında görev alabilmelerinin ancak Yükseköğretim Kanunu’nun 38. maddesi kapsamında görevlendirilebilmeleriyle mümkün olabileceğini duyurulduğunu hatırlattı.

Genelge ile YÖK’ün, yasal görevlerinin dışına çıkarak bilim insanlarının meslek örgütlerinin kurullarında görev almaları için, idareden izin almaları gerektiğini ifade ettiğini kaydeden Soğancı, konu ile ilgili Danıştay’ın TMMOB lehine yürütmenin durdurulması kararı aldığını belirtti. Soğancı, şöyle devam etti:

“Üniversiteleri yönetebilmek için ya üniversitelerin misyonuna layık olmak gerekir ya da istifa. YÖK, boş yere örgütümüzü, bilim insanlarını, üniversiteleri ve yargıyı meşgul etmiştir. YÖK Başkanı, kurumu adına örgütümüzden ve örgütümüz üyesi bilim insanlarından özür dilemelidir.”