TMMOB’den Başbakana Tepki

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, belediye çalışmalarının meslek odaları tarafından engellendiği şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Soğancı, “Sayın Başbakan, bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarının oluşturduğu meslek örgütleri ile uğraşmak yerine, onların bilim ve tekniğin ışığında geliştirdiği çalışmalara kulak verse, kentlerimiz de bu ülke de daha yaşanabilir olur” dedi. 

Soğancı yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, AKP İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, belediye çalışmalarının meslek odaları tarafından engellediği şeklindeki sözlerini hatırlattı. TMMOB ve bağlı meslek odalarının çalışmalarını ve değerlendirmelerini bilimin ve tekniğin ışığında sürdürdüğünü vurgulayan Soğancı, “Bilimin ve tekniğin ışığında doğruları söylemekten, bu alanda hukuksal mücadelesini sürdürmekten vazgeçmeyecektir. Siyasi iktidar, çalışmalarını sürdürürken meslek odaların bilimsel görüşlerini almaya yatkın olsa, meslek odalarının uyarılarına kulak verse Sayın Başbakan’ın sözünü ettiği davalara da gerek kalmayacaktır” dedi.

TMMOB’un kent yaşamını ilgilendiren imar, kültür ve turizm, çevre, kamu yönetimi ve yerel yönetim sistemini düzenleyen yasaların eksiklik ve yetersizliklerinden bahsederken insan sağlığı, doğal çevre, insan hakları-kentli hakları, katılım, yaşanabilirlik gibi kavramları referans aldığının altını çizen Soğancı şunları kaydetti:

“TMMOB, özellikle son 2 yıldır kentlerde “kent sempozyumları’ düzenlemekte ve yerel yönetimlere ilişkin çözüm önerilerini, bilim adamları ve kentte yaşayanlarla birlikte oluşturmaktadır. Bugüne kadar, Bursa, İstanbul, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Bodrum, Denizli, Adana, Mersin ve Samsun’da düzenlenen bu sempozyumlara İzmir, Diyarbakır ve Kırklareli ile devam edeceğiz. Ankara’da 20 Şubat’ta düzenleyeceğimiz Yerel Yönetimler Sempozyumu ile de kentlerde gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız. Sayın Başbakanı, bu ülkenin mühendislerine, mimarlarına, şehir plancılarına kulak vermeye çağırıyoruz. Sayın Başbakan, bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarının oluşturduğu meslek örgütleri ile uğraşmak yerine, onların bilim ve tekniğin ışığında geliştirdiği çalışmalara kulak verse, kentlerimiz de bu ülke de daha yaşanabilir olur.” 

 Kaynak: haberler.com