TMMOB Yönetim Kurulu Tekrar 23 Kişi ile Toplanabilecek mi ?

Orman Mühendisleri Odası (OMO)’nda Şube Genel Kurul süreçleri tamamlandı.


Bir süredir gerici-faşist grupların yönetiminde olan ve TMMOB aidatlarını ödemediği için 2004’den bugüne Birlik Genel Kuruluna ve Birlik Yönetim Kuruluna katılamayan OMO’nda bu dönemki genel kurul süreci oldukça çekişmeli geçiyor.

Geçen dönem İstanbul Şube’de Çağdaş-Demokrat Orman Mühendislerinin yönetimi alması ile başlayan ilerici atak bu dönem İstanbul Şube’nin yanında İzmir, Bursa ve Antalya Şube delegasyonlarının da Çağdaş Mühendisler tarafından belirlenmesi ile kritik bir noktaya geldi.

AKP-MHP Geriliminin Yarattığı Avantaj
Oda üyelerinin büyük çoğunluğunun istihdam edildiği Orman Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlarda  AKP’nin MHP çizgisindeki Orman mühendislerine yönelik bir süredir devam eden baskı ve sürgünler bu iki eğilimi yanyana gelmelerini zorlaştırmıştı. Nitekim Şube Genel Kurulu süreçlerinde iki grup da ayrı listeler çıkarmış; MHP çizgisi Meslekte Birlik adıyla, AKP çizgisi ise Birliğe Çağrı adıyla seçimlere girmişti.

Şube Genel Kurulları Sonrasında Oluşan Durum
Orman Mühendisleri Odası’nda Şube Genel Kurullarının ardından oluşan delegasyon dağılımı Oda Genel merkezi tarafından yapılan açıklama ile şu şekilde duyuruldu:

GRUPLAR

 DELEGE SAYISI

ŞUBELER
Meslekte Birlik Grubu

 179

Merkez + Doğu Akdeniz + Doğu Karadeniz + Amasya + Doğal Delege (20)
Çağdaş Orman Müh. Grubu

 165

İstanbul + İzmir + Bursa + Antalya
Birliğe Çağrı Grubu

 29

Erzurum + Sakarya
Denizli – Muğla Ortak Grubu

 18

Denizli
Batı Karadeniz Şubesi Grubu

 14

Batı Karadeniz
Elazığ Grubu

 8

Elazığ
 TOPLAM

 413

 

 

Seçimin sonucunu delegelerin seçime katılımları ve 3 gruba dahil olmayan delegasyonun gruplara dağılımı belirleyecek.

Şimdi gözler Odanın çoğunluklu 27-28 Mart 2010 tarihlerinde, çoğunluksuz 03-04 Nisan 2010 tarihlerinde yapılacak Genel Kurulu’nda. İlerici Orman Mühendislerinin gerici-faşist ablukayı kırıp Orman Mühendislerinin iradesini TMMOB Genel Kuruluna, oradan da TMMOB Yönetim Kuruluna taşıyıp taşıyamayacakları önümüzdeki günlerde belli olacak.

politeknik.org.tr