TMMOB: “Türkiye Toplumsal Çözülmenin Eşiğindedir Çözüm Siyasetin Üstünlüğünü ve Demokrasiyi Sağlamaktan Geçmektedir”
Spread the love

Türkiye tehlikeli bir süreçten geçiyor. Kürt sorununun çözümünde şiddetin bir yöntem olarak benimsenmesi, en son Seher‘imizin, Aydın‘ımızın ve 7 askerimizin ölümüne yol açmış, belediye otobüslerine ve işyerlerine molotof kokteylleri atılması gibi eylemlerle terör gündelik yaşamın öğesi olmuştur.

Kürt sorununun zaten gergin bir zeminde bulunuşu ve bu sorunun ele alınışına ilişkin yanlışlıklar üzerine yaşanan bu gelişmeler, toplumsal tepki farklılaşmalarını artırmış bulunmaktadır. Diğer yandan DTP‘nin kapatılmasının, sorunu siyasi kanalların dışına doğru yönlendirdiği açıktır.

İnsanımızın yaşamına yönelik son yaşanan eylemler ve DTP‘nin kapatılması sonrasındaki gelişmeler olağan tepki boyutlarını aşmış, en son İstanbul‘da görüldüğü gibi artık silahlar ve satırlar devreye girmiştir.

Bu gidiş çok tehlikelidir. Türkiye‘yi bir iç savaşa sürükleyebilecek, Türk-Kürt kardeşliğini temelden sarsabilecek bir yarılmaya yol açacak özelliğe sahiptir.

Toplumumuz, ikiye bölünmenin eşiğindedir. Sorumsuz yaklaşımlar birçok kesimden aynı anda geliştirilmektedir. Birçok kesim milliyetçi linççi bir atmosferin ülkemizi sarmasına yönelik çabalar içerisindedir.

Bu ortamdan zarar gören yalnızca yaşamını kaybeden ve yaralanan insanlarımız değil, bu topraklar üzerinde kardeşçe bir arada yaşama umudumuzdur, barış ve demokrasidir.

Demokratik kamuoyu toplumun kamplaştırılmasına prim vermeyerek bir arada kardeşçe yaşamı savunmak, provokasyonları ve terörü lanetlemek, silahların susmasını istemek ve sağduyulu demokratik yaklaşımları egemen kılmak sorumluluğuyla karşı karşıyadır.

Konu “sözde açılım” yaklaşımında olduğu gibi emperyalist senaryolara zemin oluşturan boyuttan çıkarılmalıdır. Ülkemizde siyasal yaşamın demokratikleştirilmesi yönünde ivedi adımlar atılmalıdır.

TMMOB ülkemizin ve insanımızın gereksindiği kardeşlik ortamının ancak demokrasi ortamında sağlanabileceğine olan inancıyla şiddet ortamından medet umanları bir kez daha uyarmaktadır.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Spread the love