TMMOB Sitesi Kurultaydan Bihaber

Haftasonu (14-15 Kasım) düzenlenen “Ücretli İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı” çeşitli basın organları ile beraber TMMOB’nin sitesinde de haberleştirildi. Ancak TMMOB’nin kendi düzenlediği kurultayın haberini kendi sitesinden aktarış biçimi kafalarda soru işaretleri bıraktı.

“TMMOB Ücretli İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı Düzenlendi” başlığı ile yazılan haberde açılış konuşmalarında söz alan katılımcıların isimleri, kurultayın tartışma başlıkları dışında Kurultay ile ilgili başka bir detaya yer verilmezken TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı’nın konuşması paragraflar boyunca aktarılmaya çalışıldı. Kurultayın içeriğine dair olan tek paragrafta, oylanarak karara bağlanan önergeler üzerine “masaya yatırıldı” ve “tartışıldı” demekle yetinen haberde, Mehmet Soğancı’nın salonda yer alan kurultay katılımcılarına yönelik eleştiri sınırlarını zorlayan açıklamaları ise makaslandı. Hatta haber, Kurultay’dan o kadar bihaberdi ki, ikinci gün tartışılan asgari ücret ve özelleştirme konusu, sanki birinci gün tartışılmış gibi verildi. Çünkü programa göre bu konular birinci gün tartışılacaktı, ancak Kurultay’ın karar almaması doğrultusunda yapılan, ama Kurultay katılımcıları tarafından büyük tepki alan girişim nedeniyle vakit kaybı yaşandı ve asgari ücret, özelleştirme önergeleri ertesi gün tartışılarak oylandı. Kurultay düzenleme sorumluluğu üzerinde olan EMO’nun sitesinde de haber, Soğancı’nın konuşma metni dışında aynı biçimde yer aldı.

Böylece TMMOB’nin sitesinden onyıllar sonra düzenlenen, hazırlık toplantıları ve yerel kurultaylarında binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısına ulaşmış olan Kurultay çarpıtılarak ve eksik aktarılmış oldu.

TMMOB sitesinde yeralan haber için tıklayınız…

politeknik.org.tr