TMMOB Öğrenci Üyeleri Yeni Seneye Hazırlanıyor

TMMOB’a bağlı çeşitli odaların öğrenci örgütlülükleri yaz süresince düzenledikleri kamplar ve etkinliklerle yeni döneme hazırlanıyor.

Üniversitelerin kapalı olduğu yaz aylarında, birçok odanın öğrenci örgütlülüğü düzenledikleri yaz kampları ve eğitim çalışmaları hem tüm Türkiye’deki öğrenci üyeleri biraraya getirme şansını yakalıyor hem de yeni dönem öncesi hazırlıklarını tamamlama fırsatı elde ediyor. Ağustos ayının başında Mardin’de 15 günlük bir kamp düzenleyen Peyzaj Mimarı adayı öğrencilerin ardından, HKMO ve EMO öğrenci üyeleri de şu sıralarda Seferihisar ve Foça’da biraraya geliyorlar.

PMO Öğrencileri Mardin’de Buluştu

Geçtiğimiz senelerde Kayseri ve Erzurum’da düzenlenen PMOGenç Geleneksel Öğrenci Kampı’nın 3.sü bu sene 1-16 Ağustos tarihleri arasında Mardin’de düzenlendi. Mardin Valiliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından desteklenen kamp boyunca peyzaj mühendisliği öğrencileri “Kızıltepe – Mardin Arası Ulaşım Güzergâhları Peyzaj Planlama/Tasarım Projeleri”, “Mardin Kenti Kültür Peyzajı”, “Mezopotamya Peyzajının İncelenmesi…” başlıklarında 3 atölye çalışması gerçekleştirdiler.
Çukuorova Üniv. Öğretim Üyesi Sn Yrd. Doç. Dr. Berrin SİREL, Ankara Üniversitesi  Öğretim Üyesi Sn Prof. Dr. Halim PERÇİN, Dr. Türkay ATEŞ gözetiminde gerçekleştirilen bu atölye çalışmaları yanı sıra “Hasankeyf, Midyat, Nusaybin, BeyazSu ve Dara” gezileri ile Mardin çevresinin tarihsel-kültürel ve mimari dokusu konusunda bilgi sahibi oldular. PMOGenç Yaz Kampı, 15 Ağustos  tarihinde Mardin Müzesi‘nde düzenlenen “Müzekent Mardin‘ i Birlikte Tasarlıyoruz – Peyzaj Mimarlığı Öğrencileri Proje Sergisi” ile tamamlandı.

EMO ve HKMO Öğrenci Üyeleri İzmir’de
HKMO İzmir Şubesi tarafından organize edilen 8. Yaz Eğitim Kampı 22 Ağustos tarihinde Foça’da başladı. 30 Ağustos tarine kadar sürecek olan kamp süresince sinema, müzik, resim, heykel, şiir, tiyatro gibi 13 farklı başlıkta konu ile ilgili sanatçıların gözetiminde atölye çalışmaları düzenlenecek. Kamp sürsince “haklar ve özgürlükler”, “su ve enerji”, “çevre ve doğa”, “mühendislik”, “örgütlülük” gibi konularda panel,forum ve konferanslar düzenlenecek.
EMO öğrenci üyelerinin katılacağı “EMO-Genç Yaz Eğitim Kampı” ise 26 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında Seferihisar’daki DEÜ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenecek. Müzik, tiyatro, okuma ve şiir atölyelerinin yanı sıra panel, forum ve söyleşilerin gerçekleştirileceği kamp etkinliği TMMOB, EMO ve EMO-Genç örgütlülüğünü güçlendirmeyi hedefliyor.

MMO Öğrencilerinin Kamp Girişimleri Sonuçsuz Kaldı
Yaz dönemine girerken tüm Türkiye’den MMO öğrenci üyelerinin biraraya geleceği bir kamp çalışması için çalışmalara başlayan MMO öğrencileri ise oda merkezinden yeterli desteği alamadıkları için girişimleri sonuçsuz kaldı. Oda merkez yönetiminin kampı ileri bir tarihe kaydırma kararına rağmen yeni dönem çalışmalrının daha sağlıklı yürütülmesi için biraraya gelmekte ısrarlı davranan öğrencilerin organize etmeye çalıştıkları Kocaeli Öğrenci Çalıştayı da iptal edildi. Böylece öğrencilerin yaz çalışmaları, kendi çabaları ile birkaç ilden komisyon temsilcisinin biraraya gelmesi ile sınırlı kalmış oldu.

 

politeknik.org.tr