TMMOB İstanbul İKK’dan Kirazlıtepe Raporu: ‘Kirazlıtepe’de halk asbest riski altında’
Spread the love

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, halkın itirazlarına rağmen zor kullanılarak yıkılan Kirazlıtepe mahallesi için rapor hazırladı: Kirazlıtepe halkı kontrolsüz yıkımlarla asbeste maruz bırakıldı

Üsküdar Belediyesi’nin yıkım yaptığı Kirazlıtepe Mahallesi için TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, ‘Kirazlıtepe Mahallesi Asbest Envanter Değerlendirme Raporu’ yayımladı. Mühendis, mimar, ve şehir plancılarından oluşan heyetin incelemeleri sonucunda hazırlanan değerlendirme raporunda Kirazlıtepe Mahallesi’nde, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ( IARC ) tarafından “kesin kanserojen” olarak tanımlanan, maruz kalınması sonucu akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilecek bir madde olan asbest tespit edildi.

Alınan 12 numuneden 7’sinde asbest var

Yıkımlar sonrası molozların sahada bırakıldığını belirten İstanbul İKK, yıkılmak üzere boşaltılmış pek çok binanın da bulunduğuna dikkat çekti. Yıkımlarda asbest kontrolünün yapılmadığını, yayılmaması için önlem alınmadığını belirten ve sahadan 12 numune alan İstanbul İKK, 7 numunede asbest tespit etti.

NEFESİMİZE SIZAN TEHLİKE: ASBEST SOLUMAK İSTEMİYORUZ!- SEZEN ÖZKAN

Binalarda asbest denetimi yapılmalı, söküm öncesi ve sonrası önlemler alınmalı

TMMOB İstanbul İKK, halk sağlığını tehdit eden asbeste karşı, yıkılacak olan binalarda Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik hükümleri ile Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’nün İstanbul İlçe Belediyelerine gönderdiği talimatlara uyulması gerektiğini belirtti.

İKK, Kirazlıtepe’de yıkımı yapılacak olan tüm binalarda yıkılmadan önce asbest kontrolünün yapılması gerektiğini, asbest tespit edilmesi durumunda şu adımların atılması gerektiğini vurguladı:

“Asbest sökümüne yönelik plan hazırlanmalı, sökümden önce gerekli önlemlerin alınmalı, halk sağlığı için güvenli bölge oluşturulmalı ve söküm öncesi – sonrasında ortam hava ölçümleri yapılmalıdır.

Asbest sökümü, uygun malzeme ve kişisel koruyucu donanımları giyen, eğitim almış, sertifikalı asbest söküm çalışanları tarafından asbest söküm uzmanı nezaretinde yapılmalıdır. Söküm sonrası asbestli atıklar mutlaka sarılmalı ve kırılmadan paketlenmeli, paketleme işlemi sonrası etiketlenerek lisanslı araçlar ile lisanslı bertaraf tesisine gönderilmesi gerekmektedir.’’

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kirazlıtepe Mahallesi Asbest Envanter Değerlendirme Raporu

politeknik.org.tr


Spread the love