TMMOB İstanbul İKK, Mermerciler OSB’de “Önce İnsan” Dedi

TMMOB İstanbul İKK İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu tarafından Tuzla Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu’nda “Önce İnsan” başlığı altında düzenlenen “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bilgilendirme” semineri yapıldı.

Komisyon tarafından daha önce de benzer bir etkinlik Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılmıştı. 

Seminerde OSB adına yapılan açılış ve hoşgeldin konuşmasının ardından İKK İSİG Komisyonu’nu temsilen ilk olarak Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden Ertuğrul Bilir kısa bir konuşma yaptı. Bilir, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun çalışma yaşamının önemli sorunlarından birisi olduğunu, mühendislerin sadece iş güvenliği uzmanı olarak değil, iş süreçlerinin bütününde konuyla ilgili olması gerektiğini belirtti. Bilir, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin ekonomik ve toplumsal boyutları olduğunu ifade etti. 

Daha sonra sunumlara geçildi. İlk olarak Elektrik Mühendisi Hüseyin Avni Yardımcı “Elektrikle Güvenli Çalışma” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Yardımcı elektriğin özellikleri, insana etkileri, ilgili mevzuat ve alınması gereken tedbirler üzerine bir sunuş yaptı. 
Yardımcı’nın ardından Kimya Mühendisi Fetiye Aydın “İSİG Genel Bilgilendirme” konulu sunum yaptı. Aydın, İSİG anlayışı ve düzenlemelerinin dünyada ve Türkiye’deki tarihçesini sunduktan sonra, iş kazalarının önlenmesi için temel yaklaşımlar ve yaşanan eksikleri aktardı. Fetiye Aydın SGK’nın iş kazaları ve meslek hastalıkları konusundaki istatistiklerindeki eksikler üzerinde de durdu. 

Son sunumu ise Makina Mühendisi Münür Aydın “İSİG Mevzuatı” başlığı altında yaptı. Münür Aydın, SGK açısından ve bireysel iş hukuku açısından iş kazalarının unsurları, hangi tür kazaların iş kazası sayılacağı, uygulamadaki sorunlar ve eksikler üzerine örnekler üzerinden bir sunuş yaptı. Münür Aydın, sunumunda işyerlerinde verilen eğitimlerin iş güvenliği eğitimlerinin bir çok durumda yüzeysel ve yapmış olmak için yapıldığına ilişkin örnekler verdi.  Etkinlikte dinleyiciler de soruları ve yorumlarıyla etkinliğe katıldı. 

Etkinliğe bölgeden mühendisler ve konuyla ilgili diğer çalışanlardan oluşan 30 kişi katıldı. 

 

politeknik.org.tr