TMMOB Devrimci Demokrat Platform: Hakikati haykırmaya devam edeceğiz

TMMOB Devrimci Demokrat Platform, IŞİD’in yakarak öldürdüğü Türk askerleri için hükümetin savaş politikalarını protesto ettikleri gerekçesi ile gözaltına alınan, aralarında platform üyelerinin de bulunduğu tüm yaşam savunucuları için açıklama yaptı.

“Basına ve kamuoyuna,

23 Aralık Cuma günü İstanbul Galatasaray Meydanı’nda Saray-AKP iktidarının savaş politikaları nedeniyle saplandığımız Suriye bataklığında IŞİD tarafından yakılarak katledilen askerler için “bu ülkeyi kana bulamanıza, daha fazla kan dökmenize izin vermeyeceğiz” diyerek bir araya gelen aralarında TMMOB-DDP üyelerinin de olduğu toplam 18 kişi basın açıklaması sırasında darp edilerek gözaltına alındı.

Elektronik ve haberleşme mühendisi Pınar Hocaoğulları, İnşaat Mühendisi Ersin Kiriş, Makina Mühendisi Eren Özmen, Orman Mühendisi Kader Cihan, Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk, Jeofizik Mühendisliği öğrencileri Tahir Özgür Kütahya ve Özcan Danışman gözaltına alındılar.

Bu tür gösterilerde alışkın olmadığımız bir şekilde savcılıktan 8 gün gözaltı süresi alınmıştır. Muhalefetin sesini kısma, sindirme çabasını ve gerçekleri gizleme mantığını asla kabul etmiyoruz.
TMMOB-DDP olarak üyelerimizin ve tüm gözaltındaki arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Hakikati haykırmaya devam edeceğiz.”

26.12.2016
TMMOB-Devrimci Demokrat Platform