TMMOB Danışma Kurulu tamamlandı

TMMOB Danışma Kurulu toplantısı Ankara’da yapıldı. Sınırda yaşanan savaşın, işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinin yoğun olarak tartışıldığı buluşmada geçtiğimiz günlerde TMMOB YK toplantısında yaşanan ‘hakaret ve tehdit’ de gündeme geldi.

TMMOB 43. Dönem Danışma Kurulu 1. toplantısı 20 Eylül 2014 tarihinde TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi’nde gerçekleştirildi. Birçok ilden gelen Danışma Kurulu bileşenleri, çalışmaları ve önümüzdeki dönemi değerlendirdi. Toplantıda, Ortadoğu ve Türkiye sınırında yaşanan kirli savaş, IŞİD katliamları, AKP’nin savaş politikaları, yürütülen Şengal yardım kampanyası, mühendislerin güvence mücadelesi, iş cinayetleri-işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi ağırlıklı olarak tartışıldı.

Şengal kampanyasında TMMOB’nin daha etkin adımlar atması gerektiği eleştirileri yapıldı. Yaklaşan kışa hazırlıkların artırılması için kampanyanın çağrılarının güçlendirilmesi önerildi.

Soma ve daha sonrasında Torunlar Center’da katliam gibi yaşanan iş cinayetlerinin işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinin ülkenin emekçileri için ertelenemez bir başlık olduğu buna da TMMOB’nin öncülük etmesi gerektiği kürsüden vurgulandı.

Güvenceli yaşam talebi

Danışma Kurulu toplantısında gündem tartışmalarının yanı sıra şube çalışmaları aktarıldı. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi meslektaşlarının düşük yatan primlerine karşı başlattıkları mücadeleye değindi. Gıda MO İzmir Şubesi, TMMOB’nin önümüzdeki dönem çalışmalarında güvence mücadelesinin önemli bir parçası olan SGK protokolü şartlarının denetimi ve hayata geçirilmesi konularında TMMOB bünyesinde bir çalışma başlatılmasını önerdi.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği

Danışma Kurulu’nda söz alan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nden Abdullah Ayaydın son dönemde yaşanan işçi cinayetlerine karşı, patrondan yana olan iş sağlığı ve iş güvenliği düzenlemelerine karşı bir çalışma başlatılması gerektiğini belirtti. Ayaydın, TMMOB’nin işçi sağlığı ve iş güvenliği ve yapı denetimi konusunda kendi ‘ana’ yasasını hazırlaması gerektiğini ifade etti.

TMMOB YK’da yaşanan hakaret ve tehdit gündeme geldi

Son TMMOB YK toplantısında yaşanan Züber Akgöl’ün Neriman Usta’ya yaptığı hakaret ve tehditler Danışma Kurulu’nun gündemine taşındı.

Danışma Kurulunda söz alan TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Neriman Usta, uğradığı hakereti anlatarak, konunun TMMOB gündemine taşınmasıyla ilgili rahatsızlıklarını ifade eden üyelerin, hakaretin yaşanmış olmasına değil, ifşa edilmiş olmasına karşı gösterdikleri tepkiye üzüldüğünü ifade etti. Usta sözlerine, mücadeleci bir insan olduğunu, uğradığı hakarete karşı mücadeleyi sürdüreceğini ve TMMOB’de mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayarak devam etti.

Toplantıya katılmayan Ali Fahri Özten ‘katılmış gibi’ yaptı

TMMOB YK Üyesi Ali Fahri Özten hakaretin yaşandığı son toplantıda, yönetim kurulunun beşinci toplantısında olmamasına rağmen Danışma Kurulu üyelerine ordaymış gibi davrandı. Sert sözlerin sarfedilmiş olabileceğini ifade eden Özten, toplantıya katılmamış olmasına rağmen, olayın şahidi olmamasına rağmen Danışma Kurulu üyelerine ‘hakareti önce karşı taraf kullanmıştır’ diyerek hakaret edenin isim vermeden Neriman Usta olduğunu söylemekten çekinmedi, Danışma Kurulu üyelerini aldattı.

Son olarak kürsüye gelen Mehmet Soğancı, “hakaret ve tehdit” olayının detayı hakkında herhangi bir şey söylemezken, konuyla ilgili politeknik.org.tr sitesinin adını geçirmeden, sitede çıkan habere yalan demesi üzerine salonda bulunan Politeknik üyeleri tepki gösterdi. Soğancı’ya ‘yalan söylüyorsunuz’, ‘hakaret ve tehdit olayı yalansa, olayı anlatın’ diyen Politeknik üyelerine saygısızca ‘sanane, anlatmayacağım, disiplin kuruluna anlatacağım’ demesi, EMO Ankara Şubesi üyelerinin de tepkisine yol açtı. Soğancı bu tepkilere, ‘sus, otur, içeri gel’ gibi emir kipleri ile karşılık verdi ve bir kez daha TMMOB Yönetim Kurulu başkanı sıfatına yakışmayacak tarzını kürsüde gösterdi. Bu tarza ve usluba karşı salonda bulunanların tepkisi arttı. Soğancı, kapanış konuşmasını tamamlayamadı. TMMOB 43. Dönem 1. Danışma Kurulu toplantısı son buldu.

politeknik.org.tr