TMMOB Ankara İKK: “Berkin’i kaybettik”
Spread the love

Haziran ayında yaşanan gezi olaylarında evinden ekmek almak için çıkan Berkin Elvan polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurularak yaralanmıştı. 269 gün süren yaşam mücadelesini bu sabah kaybettiği ailesi tarafından duyuruldu. Hastanede geçirdiği süre içerisinde Berkin 45 kilodan 16 kiloya kadar düşmüş ve 8 Mart`ta kalbi 20 dakika boyunca durmuştu. Bu süre sonucunda organlarında tedavisi mümkün olmayan tahribat başlamış ve bu sabah yedi sularında yaşama veda etmiştir.

Haziran ayından bugüne 8 gencimizi yitirdiğimiz sürecin son halkası da Berkin oldu. En ufak demokratik taleplere ve hak arama mücadelelerine dahi tahammülü olmayan mevcut iktidar pervasızca şiddet uygulayan kolluk güçlerini kahraman, evinden ekmek almaya çıkan Berkinleri ise suçlu ilan etmekten çekinmedi. Tedavisi sürecinde dahi hastane önünde bekleyen sevenleri ve yakınlarına uygulanan biber gazlı gözaltı terörü halkımızın yaşam hakkına bile saygı duyulmadığının en açık kanıtıdır.

269 gün süren yaşam mücadelesi sürecinde; Berkin`i vuran polislerle ilgili hiçbir yasal süreç başlamamış, belli bir mesafeden ve yere doğru kullanılması gereken gaz fişekleri hedef gözetilerek halkımıza karşı kullanılmış ve bu süreçte yaralanan ve Berkin gibi yaşamını yitiren gençler olmuştur. İktidar destekli baskı ve zor uygulamaları şiddetini artırarak devam ettiği sürece geleceğimizle ilgili kaygı duymaya devam etmekteyiz.

Berkin Elvan`ın ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor, sorumluların bir an önce cezalandırılması için yetkililere gereken yasal sürecin acilen başlatılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu


Spread the love