TMMOB 2017 yılı mühendis asgari ücretini belirledi

TMMOB mühendis, mimar, şehir plancılarının 2017 yılı asgari ücretini 3500 TL brüt olarak belirledi.

TMMOB Yönetim Kurulu mühendis, mimar, şehir plancılarının 2017 yılı asgari ücretini belirledi. 3500 TL brüt olarak belirlenen asgari ücret SGK’ya bildirilecek. En alt sınır ücreti anlamına gelen asgari ücret mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının düşük ücretle çalıştırılmalarına karşı önemli bir hak.

Mühendis asgari ücreti 2013 yılından beri var
TMMOB, SGK ile yaptığı protokol doğrultusunda 2013 yılından itibaren mühendisler için asgari ücret belirliyor. Asgari ücret mühendis, mimar, şehir plancılarının düşük ücretlerle çalıştırılmalarına karşı önemli bir hak olmasına rağmen çalışma hayatında henüz karşılığını bulmuş değil. TMMOB’nin bugüne kadar asgari ücretin hayata geçmesi için bir çalışma programı oluşturmaması bu durumun en önemli nedeni.

Yüzde 6’lık artış
TMMOB yönetim kurulu 3300 tl olan 2016 yılı asgari ücretinde yalnızca %6’lık bir artış yaptı.  2017 yılı için 3500 TL brüt olarak belirlenen asgari ücret aylık yaklaşık 2400 TL net ücrete karşılık geliyor.

TMMOB yönetim kurulunun 19 Kasım tarihli toplantısında aldığı asgari ücret kararı şu şekilde:

“Karar no 94: TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2017 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına”

politeknik.org.tr