TMMOB 2. Kadın Kurultayı Gerçekleştirildi
Spread the love

TMMOB 2. Kadın Kurultayı 252 kayıtlı delegenin yer aldığı üç yüzü aşkın katılımla gerçekleştirildi. Ankara İMO’da 17-18 Aralık 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen kurultay TMMOB’deki kadın üyelerin dinamiğini bir kez daha açığa çıkardı
 
Önerge fazlalığı tartışmaları sınırlandırdı
TMMOB 1. Kadın Kurultayı deneyimlerinin ve kararlarının 2. Kadın Kurultayı örgütlenme süreçlerine aktarılamaması benzer kararların yeniden üretilmesine sebep olurken, 2. Kadın Kurultayı Düzenleme Kurulu’nun yerel kurultaylardan gelen birbirine benzer kararları birleştirmemesi, 172 karar önerisinin görüşülmesine yol açtı. Çok sayıda benzer karar önerisi zaman baskısıyla tartışmaların sınırlı tutulmasına yol açtı.
Van’lı delegelere selam gönderildi
Geçtiğimiz ekim ve kasım aylarında Van’da meydana gelen depremler sonucu, depremin kayıplarını, acılarını yaşayan Van’lı kadın delegeler kurultaya katılamadı. Van Yerel Kadın Kurultayı’ndan gelen karar önerilerinin görüşüldüğü sırada Diyarbakır’dan gelen kadın delegenin kürsüden Van’lı kadın delegelerin Kurultay’a katılamadıklarını hatırlatarak selam iletmesi salonda alkışlarla karşılandı. 
TMMOB’de %35 kadın temsiliyeti
Kadın üyelerin TMMOB, Oda ve şube yönetim kurullarında %35 kota ile temsiliyeti yoğun tartışmalar sonucu kabul edildi. 
Tartışmaların yoğun olarak yaşandığı bir diğer karar önerisi ise TMMOB’daki kadın üyelerin tamamının kadın kurultaylarının doğal delegesi olması yönünde sunulan önerge idi. Bursa ve İstanbul yerel kurultaylarından gelen önerge, kadın çalışmalarının TMMOB’de yeni başlaması ve bu çalışmaların kurumsallaşması tamamlanana kadar kurultaylara kadın katılımında sınırlama yapılmaması gerektiği üzerinden yapılan savunmalarla kabul edildi.
 
1. Kurultay’dan 2. Kurultay’a netleşen vurgu
1.Kurultay’da kadın kurultaylarına erkek delegelerin katılımının da sağlanması yönünde yapılan tartışmalar 2. Kurultay’da yerini TMMOB’de kurumsal kadın örgütlenmesinin yaratılması iradesine bıraktı. Bodrum ve Muğla yerel kurultaylarından gelen kadın kurultaylarının isminin değiştirilmesi ve erkek kadın tüm üyelerin katılması önerisi diğer delegelerin tamamından red oyu alarak kabul edilmedi.
 
TMMOB 2. Kadın Kurultayı, İstanbul’dan, Adana’ya, İzmir’den Diyarbakır’a kadar TMMOB’in örgütlü olduğu bir çok ilden kadın delegelerin aktif tartışmalarıyla geçerek TMMOB’deki kadın çalışmalarının dinamiğine işaret ederken kurultay sonrası TMMOB Kadın Çalışma Grubu, şube ve İKK kadın komisyonları gibi kurumsal çalışmaların işletilmesi ihtiyacını açığa çıkardı.  
 
 
 
 
 
politeknik.org.tr 

Spread the love