Teoman Öztürk Ankara’da Anıldı

1973-1980 yılları arasında TMMOB’nin başkanlığını yapan ve emekten, halktan yana mühendislik anlayışının yaratılmasında ve örgütlenmesinde büyük çaba harcayan ölümünün 15. yılında düzenlenen etkinlklerle anıldı.

11 Temmuz Cumartesi günü Teoman Öztürk’ün Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarı başında başlayan etkinlikler, İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan slayt gösterimi, müzik dinletisi ile devam edip ardından yapılan “Kapitalist Küreselleşmenin Küresel Krizi” ile sona erdi.

İlk olarak Teoman Öztürk’ün mezarı başında biraraya gelen TMMOB ve odaların yönetim kurulu üyeleri, oda çalışanları, Öztürk‘ün ailesi, dostları, çok sayıda meslektaşı ve mücadele arkadaşları yapılan konuşmalarla Teoman Öztürk’ü andı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Teoman Öztürk‘ün arkadaşları Jeoloji Mühendisleri Odası‘ndan Haydar İlker, Maden Mühendisleri Odası‘ndan Ömür Yenel, Elektrik Mühendisleri Odası‘ndan Hüseyin Yeşil’in sırasıyla yaptıkları konuşmalarında Teoman Öztürk’ün güçlü ve güvenilir kişiliğinden, mühendis, mimar ve teknik elemanların mücadelesindeki önderliğinden, TMMOB’yi ülke ve emekçi halkın sorunları için mücadele eden bir örgüte çevirdiğinden söz ettiler.

Ardından TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası‘nda Teoman Öztürk‘ün adının verildiği salonda anma bir etkinliği gerçekleştirildi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı‘nın konuşmasıyla başlayan  etkinlikte, sanatçı Ahu Sağlam‘ın şarkıları eşliğinde Öztürk‘ün hayatını ve mücadelesini konu alan bir slayt gösterimi yapıldı. Ardından  gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. İşaya Üşür ve Prof. Dr. Aziz Konukman‘ın konuşmacı olarak katıldığı “Kapitalist Küreselleşmenin Küresel Krizi” başlıklı panelle anma etkinlikleri sona erdi.