Telekom’da İşten Çıkarmalar Başladı!
Spread the love

Telekom’un 2005 yılında özelleştirilmesiyle çalışanlarının statülerine ve haklarına yönelik birçok değişiklik ve gerileme meydana geldi.

Özelleştirmenin hemen ardından çalışanlara pozisyonlarını belirleyecekleri iki tip sözleşme sunuldu. Buna göre ya yeni pozisyonlarını seçecekler ya da eski pozisyonlarında kalıp 5 yıl içinde farklı bir kamu kurumunda çalışacaklardı. Bu süre içinde Telekom ağırlığı mühendislerden oluşan yeni kadrolar oluşturdu. Eski uzman kadrolara göre oldukça düşük maaşlarla çalışan yeni personel aynı zamanda yeni sözleşmelerle sendikada kapsam dışı bırakılıyorlar.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Avrupa yakası Telekom kurumlarında, aralarında mühendislerin de olduğu farklı pozisyonlardaki 400’ü aşkın “tecrübeli-eski” çalışanın işine son veriliyor. Çalışanlara “artık hizmetinize ihtiyaç duyulmamaktadır” ifadesinin yer aldığı bildirimlerde bulunuldu. Ayrıca “başka kurumlara atanmak istediklerine” dair hazırlanan dilekçeleri de imzalamaları için 10 gün süre veriliyor. Böylece çalışanların kendi istekleriyle ayrıldıklarına dair beyanları elde edilmeye çalışılıyor. Önümüzdeki günlerde aynı uygulamanın farklı bölgelerde devam edeceği biliniyor.

Bu gelişme her ne kadar yaklaşık beş yıl kadar önce yaşanan özelleştirme süreci gerekçe gösterilerek yapılsa da gerek yapılan özelleştirmenin hukuka aykırılığı gerek çalışma hakkının gasp edilmesi sebepleriyle karşı çıkışların olması gereken bir süreci işaret ediyor. Özellikle yeni kadroların çalışma yaşamlarındaki haklarının gerilemişliği ve sendikasız, güvencesiz çalışmanın dayatıldığı bir dönemde eski ve yeni kadroların birleşik mücadelesinin de yürütülebileceği bir zemin sunuyor.

politeknik.org.tr


Spread the love