Tekel İşçilerine İki Gün Saldırı
Spread the love

Tekel işileri 78 günlük direnişin ardından, Ankara Sakarya Meydanı’ndan ayrılırken 1 Nisan’da yeniden buluşma kararı almışlardı.

Danıştay’ın 4-C başvuru süresinin uzatılması yönündeki kararı bir kazanımdı ve mücadele yeni bir döneme girmişti.

1 Nisan’da yine Türkiye’nin dört bir yanından gelen Tekel işçileri sabahtan itibaren çeşitli engellemelerle karşılaştılar.  Kente girişlerin durdurulması, Sakarya Meydanı’ndaki tüm sokak başlarının yoğun polis ablukasıyla tutulması, Türk-İş binası önünde yoğun polis yığılması ve gün boyu saldırılarla engellenmeye çalışılan buluşma Tekel işçilerinin kararlılığı karşısında boşa düştü. Saat 16.00 sularında tekel işçileri ve desteğe gelen sendikalar, meslek odaları, dernekler, siyasi partiler çoşkulu bir buluşma sergiledi.  Burada Tek-Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel 24 saatlik oturma eylemi kararını açıkladı. DİSK  Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren de birer konuşma yaptılar.

Polisin yoğun tehditleri üzerine tekel işçileri ve destek için gelen sendikalar alandan ayrıldılar.

Ertesi gün için (2 Nisan 2010) saat 11.00’da bir buluşma çağrısı daha yapıldı. Yine yoğun polis ablukasının yaşandığı Türk-iş önüne gitmek isteyen Tekel  İşçileri Sakarya Meyda’nında oturma eylemi başlattı. Tek Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel de oturma eylemine katıldı. Burada da basına açıklama yapan Türkel yeni eylem planını açıkladı. Türkel, açıklamanın ardından eylemi sonlandırma çağrısı yaptı. Türk-İş binası nüne gitmek isteyen tekel işçileri sloganlar eşliğinde oturma eylemine devam etti.  Polis bir müddet sonra işçilere gaz bombalarıyla saldırdı. Sakarya Meydanı’nın farklı noktalarında çatışmalar yaşandı. 14 kiş göz altına alındı.

TMMOB 1 Nisan’daki buluşma eylemine katılım çağrısını “Tekel İşçilerini Karşılıyoruz’ açıklamasıyla yapmıştı.

politeknik.org.tr


Spread the love