TEKEL İşçileri 20 Şubatta Ankara’ya Çağırıyor

Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen TEKEL işçilerinin direnişinin etkin hale getirmek amacıyla geçtiğimiz günlerde bir eylem takvimi ilan etti.


Bu eylem takvimine göre 20 Şubat Cumartesi “TEKEL İşçileri İle Dayanışma Günü” ilan edildi. Cumartesi günü konfederasyonların şube ve sendika temsilcileri kitlesel bir biçimde Tekel işçilerinin direnişinin ziyarete gidecekler. Saat:10:00‘da Kolej Meydanı‘nda toplanılacak ve saat:11:00‘de Sakarya Meydanı‘na yürünecek.

Bu karara pek çok kitle örgütü, kurum ve parti de merkezi Ankara eylemi çağrısı yaparak destek veriyor.

TMMOB ne yapıyor ?
Emek örgütlerinin ilan ettiği “TEKEL İşçileri İle Dayanışma Günü”ne haber yayına girdiği saate kadar TMMOB’den herhangi katılım veya destek açıklaması gelmemişti.

Merkezi katılım çağrısının olmayışı eylemin özellikle İKK’lar düzeyinde örgütlenmesini engelleyen bürokratik sorunlar yaratıyor.

Ancak buna rağmen pek çok TMMOB birimi “TEKEL İşçileri İle Dayanışma Günü” eylemini örgütlüyor. İstanbul’da da eyleme katılmak isteyen mühendis, mimar ve şehir plancıları kendi şubelerinden araç kalkış programları konusunda bilgi alabilecekler.

politeknik.org.tr

 

 

Not: Haber yayına girdikten bir kaç saat sonra TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı imzası ile yayınlanan açıklamada “TMMOB 20 Şubat’ta da Ankara’da “direnen Tekel işçileri” ile birlikte olacak.” denildi.