TCDD’nin tarihi yapıları sağlık bakanının üniversitesine verildi

Ankara Tren Garı Yerleşkesi içinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Misafirhanesi binası AKP’li Bakan Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildi.

AKP iktidarı kamuya ait yapıları kendi sermayesine dağıtmaya devam ediyor. TCDD’nin Mart 2018’de protokolle Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TOKİ’ye devrettiği Ankara Tren Garı Yerleşkesi’ndeki TCDD Misafirhanesi binası bu kez AKP’li Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne devredildi.

Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre misafirhane ile birlikte yerleşke içindeki içerisinde tescilli kültür varlığı müze, kreş, lojmanlar ve sanat galerisi de Bakanın üniversitesine verildi.

ŞPO: Kurtuluş Savaşı’nın Simge Mekanından Özel Üniversite Yerleşkesine: Ankara Gar Sahasının Talanı

Halkın varlıkları AKP’lilere dağıtılıyor

Devlet Demir Yolları İkinci İşletme Baş Müdürlüğü olarak kullanılan ve ardından misafirhaneye dönüştürülen tarihi bina 1928 yılından yapıldı ve Cumhuriyet dönemi mimarisine sahip. Bakanın üniversitesine devredilen yapılar ile birlikte 49 bin 267 metrekarelik TCDD Ankara Garı Yerleşkesi de parçalanmış olacak.

politeknik.org.tr